آلمان خواهان تداوم یکجانبه تعهدات هسته ای از سوی ایران شد!

به گزارش وبلاگ هوانورد به نقل از خبرگزاری رویترز، یک منبع دیپلماتیک مطلع در برلین امروز سه شنبه بی اشاره به نقض آشکار قطعنامه 2231 شورای امنیت از سوی اروپا و آمریکا اعلام نمود که این کشور خواهان تداوم بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی از برنامه هسته ای صلح آمیز ایران است.

آلمان خواهان تداوم یکجانبه تعهدات هسته ای از سوی ایران شد!

این منبع دیپلماتیک مطلع بدون اشاره به اقدامات خصمانه آمریکا در قبال ایران و تداوم انفعال اروپا در مورد اجرای تعهدات خود در توافق بین المللی سال 2015 با ایران ادعا کرد: متوقف کردن بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی کاملاً غیرقابل قبول خواهد بود!

وی در این خصوص اضافه کرد: از ایران می خواهیم از انجام دادن این اقدام خودداری کند. ما در مورد این موضوع با شرکایمان از جمله ایالات متحده آمریکا در تماس نزدیک هستیم.

این در حالیست که موعد معین شده برای کاهش همکاری های ایران و آژانس در چارچوب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت کمتر از چند روز دیگر (21 فوریه، سوم اسفند ماه) به خاتمه می رسد.

مجلس شورای اسلامی 11 آذر ماه با تصویب این قانون دولت را مکلف کرد که در صورت ادامه تحریم های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا، همکاری با آژانس را محدود نموده و گام های بیشتری را در مورد کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا 8 ماه مارس سال 2018 میلادی (18 اردیبهشت سال 1397) به بهانه های واهی و به صورت یکجانبه قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرد و از توافق هسته ای کشورهای 1+5 با ایران خارج شد.

واشنگتن سپس تهدید کرد که تحریم های خود علیه تهران که بر اساس توافق مذکور در زمان دولت قبلی این کشور تعلیق شده بود را بازمی گرداند.

لازم به ذکر است که یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت، ایران نیز بر اساس ماده های 26 و 36 مصرح در این توافق بین المللی به دلیل انفعال اروپا و نقض عهدِ آمریکا؛ بعضی از تعهدات برجامی خود را کاهش داد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "آلمان خواهان تداوم یکجانبه تعهدات هسته ای از سوی ایران شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلمان خواهان تداوم یکجانبه تعهدات هسته ای از سوی ایران شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید