اعلام ضوابط اقامتگاه های فاخر کشور

به گزارش وبلاگ هوانورد، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، اعلام ضوابط اقامتگاه های فاخر کشور صورت گرفت.

اعلام ضوابط اقامتگاه های فاخر کشور

قضیه چیست؟

ولی تیموری درباره اعلام ضوابط اقامتگاه های فاخر کشور گفت: پس از نزدیک به یک سال کوشش کارگروه تدوین ضوابط و استانداردهای فنی تاسیسات گردشگری، مقررات و ضوابط تبدیل ابنیه تاریحی و فرهنگی ارزشمند به اقامتگاه های سنتی و هتل بوتیک، همچنین شاخص های ارزیابی و درجه بندی این مراکز اقامتی فاخر، آماده و از سوی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ابلاغ شد.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچنین یادآور شد: متنوع سازی زیرساخت های گردشگری و مراکز اقامتی یکی از اولویت هایی بود که وزارت گردشگری در سال های اخیر به دنبالش بود اما با چالش ها و مشکلاتی در این حوزه روبرو بودیم.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط خاصی که تحریم های غیرحقوقی و غیرانسانی آمریکایی ها بر جذب سرمایه گذاری های بین المللی در حوزه تامین زیرساخت های گردشگری ایجاد نموده،ما بیشتر به دنبال این هستیم از ابتکار عمل هایی که در این زمینه وجود دارد بهره مند شویم و تغییر کاربری مراکز اقامتی تاریخی و سنتی به کاربری گردشگری یکی از این راهکارها و ابتکار عمل هاست. اقامتگاه های بومگردی جهش قابل توجهی در دو سال گذشته داشت و الان هم به موازات اقامتگاه های بومگردی بحث اقامتگاه های سنتی و هتل های بوتیک را پیگیری می کنیم.

او اضافه نمود: کشور ما یک مقصد گردشگری تاریخی ـ فرهنگی و قدیمی است و انواع کاخ و کاروانسراها در این کشور وجود دارد و می توان با یک تغییر کاربری از آنها به عنوان یک مرکز اقامتی و پذیرایی استفاده کرد که هم در رفع شدن کاستی های موجود در حوزه زیرساخت اقامتی و پذیرایی یاری می نماید و هم در معرفی هنر، معماری، هویت فرهنگی و بومی، آداب و رسوم و فولکلور کشور تاثیر به سزایی دارند. این یکی از نقاط قوت زیرساخت های گردشگری ایران بود که روی این موضوع متمرکز شده ایم.

تیموری گفت: با توجه به پراکندگی جاذبه های گردشگری کشور به خصوص سیاستی که در حوزه گردشگری در راستای تنوع بخشی محصولات گردشگری دنبال می کنیم، تنوع بخشی مراکز اقامتی و پذیرایی امری لازم و ضروری است.

در ضوابط ابلاغ شده از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اقامتگاه های سنتی دست کم یکی از این ویژگی ها را باید داشته باشد:

الف) قدمت تاریخی داشته باشند.

ب) ارزش تاریخی داشته باشند؛ یعنی با یک واقعه یا شخصیت تاریخی مهم (ملی یا منطقه ای) در گذشته یا در دوران معاصر ارتباط داشته باشند یا یادگاری برجسته از یک دوره تاریخی باشند.

پ) از نظر معماری، هنری، فرهنگی یا سایر ویژگی های زیبایی شناختی ارزشمند باشند.

تبصره 1: بناهای ارزشمند مانند خانه ها، سراها، کاخ ها، قصرها، قلعه ها و کاروانسراها که برای تبدیل به اقامتگاه مناسب بوده، با رعایت ضوابط حفاظت از ارزش های فرهنگی، تاریخی و سایر ضوابط می توانند به اقامتگاه سنتی تبدیل شوند.

تبصره 2: مرجع معین و تائید ویژگی ها و ارزش بناها وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.

دامنه کاربرد این ضوابط برای اقامتگاه های سنتی، هتل بوتیک ها است و الزاماتی برای صدور مجوز بهره برداری این بناها معین شده است از جمله اینکه:

1. تبدیل و تغییر کارکرد بناهای ثبت شده در فهرست آثار ملی و یا دارای لوح و ابلاغ ارزشمندی بنا، نباید باعث تغییرات اساسی بنا و صدمه به اصالت آن گردد.

2. تغییر کارکرد بنا باید صرفا در چارچوب طرح مصوب بازسازی و احیای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باشد.

3. مالک یا مؤجر باید متعهد گردد که در اجرای فرایند بازسازی و تبدیل از اهل فن و خبرگان امر استفاده کند و دارای برنامه دائمی بازسازی، تعمیر و نگهداری باشد.

4. برنامه دائمی بازسازی، تعمیر و نگهداری باید مکتوب بوده و به تصویب وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برسد.

5. کلیه تغییرات و تعمیرات بنا باید براساس برنامه تعمیر و نگهداری صورت گیرد. در این برنامه باید موارد زیر به روشنی معین شده باشد:

· نقشه های معماری از جمله نقشه های مجموعه، محوطه سازی، طبقات، مقاطع طولی و عرضی، نماها، معماری داخلی و نقشه های تاسیساتی و محاسباتی و تغییرات مورد نظر.

· در بخش فنی ساختمانی و تأسیسات و تجهیزات به معماری بنا و ویژگی میراثی بودن آن توجه کامل گردد و جزئیات مربوط به نصب تاسیسات، تعمیر و نگهداری آنها معین گردد.

· مقررات الزامی حریم بناهای تاریخی و میراثی با توجه به ضوابط ملی در آن معین شده و رعایت گردد.

6. در مورد اقامتگاه های سنتی غیرتبدیلی ضروری است کلیه قسمت های بنا از قبیل محوطه، طبقات، مقاطع طولی و عرضی، نماها، نقشه های تاسیساتی و محاسباتی طوری طراحی و اجرا گردد که با اصول معماری سنتی ایرانی همخوانی داشته باشد.

7. اقامتگاه های سنتی باید از مکان هایی پر سر صدا و آلوده نظیر پمپ بنزین، مراکز نظامی، تعمیرگاه های عظیم، مدارس و بیمارستان ها که از نظر بهره بردای، متناسب همجواری با اقامتگاه های سنتی نیستند، فاصله مناسبی داشته باشد.

تبصره: در مورد اقامتگاه های غیرتبدیلی، رعایت حداقل 500 متر فاصله الزامی است.

برپایه ابلاغیه وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، نظارت بر حسن اجرای این ضوابط بر عهده مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استانهاست.

منبع: همگردی

به "اعلام ضوابط اقامتگاه های فاخر کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام ضوابط اقامتگاه های فاخر کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید