تبدیل کتابخانه ها به باشگاه های فرهنگی اجتماعی چندمنظوره با موضوع کتاب

به گزارش وبلاگ هوانورد، خبرنگاران/یزد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر لزوم آینده نگری در مورد فعالیت کتابخانه ها با توجه به تغییرات سریع و زیاد فناوری ها، اظهار کرد: کتابخانه ها باید در دهه های آینده به باشگاه های فرهنگی و اجتماعی چندمنظوره با موضوع کتاب تبدیل شوند.

تبدیل کتابخانه ها به باشگاه های فرهنگی اجتماعی چندمنظوره با موضوع کتاب

سید عباس صالحی در آئین بزرگداشت روز کتاب، کتاب خوانی و کتابدار که به میزبانی یزد، پایتخت کتاب ایران برگزار شد، ضمن تبریک ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) و فرارسیدن هفته وحدت، اظهار کرد: اگر انفجار بزرگ آغاز حیات مادی در جهان بود، بعثت یک رستاخیز بزرگ در حیات معنوی انسان هاست و رستاخیز اعظم ظهور پیامبر اکرم(ص) بود، پیامبری که خداوند که بر هیچ چیزی منت نگذاشت برای وجود او به خلائق منت گذاشت.

وی بعثت پیامبر اسلام(ص) را از این جهت که با کتاب برآمد و با کتاب ماند، متفاوت از بعثت های پیشین دانست و اضافه نمود: جوهره تمدن اسلامی به نظر من کتاب و کتاب خوانی است، به عبارتی اگر بخواهیم نقطه آغاز تمدن ها را با هم مقایسه کنیم، تفاوت تمدن اسلامی با دیگر تمدن ها این است که با کتاب آغاز شد، با آن گسترش پیدا کرد و به یک دوره طلایی رسید.

وزیر ارشاد با اشاره به تغییرات قابل توجه و سریع فضای زندگی معاصر، گفت: این تغییرات که در تمام بخش های زندگی معاصر دیده می شود، در حوزه فناوری اطلاعات نیز ملموس است به طوری روز به روز فناوری های جدید خود را می نمایانند و اتفاقات جدیدی را نیز برای انسان ها رقم می زنند.

وی با بیان این که تغییرات زیادی در نظام دسترسی به اطلاعات در حال روی دادن است، شرح داد: در این حوزه هم شاهد افزایش حجم اطلاعات و هم شاهد از بین رفتن مرزهای فیزیکی هستیم.

وی به تغییرات قابل توجه در حوزه های اجتماعی نیز اشاره و اظهار کرد: امروزه در محل های سوم بجز خانه و محل کار شاهد ظهور قالب های جدیدی هستیم و به همین دلیل نیز کتابخانه ها و مدارس باید بازسازی ها و نوسازی های نوینی داشته باشند.

صالحی با بیان این که خوشبختانه نهاد کتابخانه ها این نگاه را آغاز کرده است، عنوان کرد: این دغدغه در مورد آینده نگری کتابخانه ها مورد اهتمام است تا متناسب با تغییرات بتوانیم فعالیتهای کتابخانه ها را همراه تر و هماهنگ تر سازیم چرا که اگر نهادهای فرهنگی نتوانند خود را با تغییرات هماهنگ سازند، جبر تاریخی آن ها را بیشتر به عقب می راند.

وی خطاب کتابداران و مسئولان و انجمن های کتابخانه ها گفت: نگاه اولیه در این رابطه این است که کتابخانه ها باید در دهه های آینده به باشگاه های فرهنگی و اجتماعی چندمنظوره با موضوع کتاب تبدیل شوند.

این مقام مسئول در این رابطه چند نکته را نیز متذکر شد و گفت: دارایی کتابخانه ها در آینده دیگر اطلاعات و داده های ایستا نخواهند بود بلکه با تغییرات کنونی داده های سیال جای اطلاعات ایستا را خواهند گرفت و دیگر محدود به مخزن کتابخانه ها نیستند.

وی ادامه داد: در کتابخانه های کلاسیک مراجعان و کتابخوان ها برای کسب دانش می امدند ولی اگر بخواهیم در جریان تغییرات جدید کتابخوان ها را در کتابخانه ها داشته باشیم باید به دنبال خلق دانش باشیم و بیاندیشیم که چگونه می توانیم مسائلی را بیافرینیم که منجر به خلق دانش در آنها شود.

صالحی یکی از اهداف در این نگاه را اجتماعی سازی و اجتماعی شدن فضای کتابخانه ها ذکر کرد و اضافه نمود: در این نگاه سازمان کتابخانه ها و کتابداران دیگر مانند حال حاضر مالک کتاب و خدمات نیستند بلکه حلقه واصل محسوب می شوند و باید در راستای خلق دانش، اجتماعی شدن و اجتماعی سازی کتابخانه ها خطوط اتصال را برقرار کنند.

  • طراحی ویلا

    طراحی ویلا | برای طراحی ویلای دوپلکس مدرن و یا ویلایی کلاسیک با ما همراه باشید.

  • قطار اروپا

    رزرو قطار اروپا | در سیستم رزرو قطارهای اروپا ما با بهترین و ارزانترین قیمت بلیط تهیه کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تبدیل کتابخانه ها به باشگاه های فرهنگی اجتماعی چندمنظوره با موضوع کتاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل کتابخانه ها به باشگاه های فرهنگی اجتماعی چندمنظوره با موضوع کتاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید