خبرنگاران مذاکره با معاون رییس جمهوری برای لغو مصوبه انتقال آب کارون

به گزارش وبلاگ هوانورد، اهواز - خبرنگاران - رییس مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی خواهان لغو مصوبه تخصیص اعتبار طرح انتقال آب کارون موسوم به بهشت آباد شد و گفت: مذاکراتی با معاون پارلمانی رییس جمهوری و رییس مجلس شورای اسلامی برای لغو این اعتبار اجرا شده که برای لغو این مصوبه قول مساعد داده شده است.

خبرنگاران مذاکره با معاون رییس جمهوری برای لغو مصوبه انتقال آب کارون

سید کریم حسینی روز سه شنبه در گفت وگو با وبلاگ هوانورد درباره مصوبه طرح انتقال آب کارون، اعلام کرد: پس از اطلاع از تصویب سه هزار میلیارد ریال اعتبار برای طرح انتقال آب کارون، نشستی در همین زمینه با معاون پارلمانی رییس جمهوری و رییس مجلس شورای اسلامی در روز یکشنبه هفته جاری برگزار کردیم و در مذاکرات اجرا شده آنها وعده لغو این مصوبه را دادند.

نماینده مردم اهواز، کارون، باوی و حمیدیه اضافه نمود: در نشستی که به دعوت معاون اول رییس جمهوری با حضور استاندار خوزستان و جمعی از وزرا با موضوع آنالیز مسائل استان خوزستان برگزار گردید، خبردار شدیم که دوم دی سال جاری سه هزار میلیارد ریال اعتبار به وسیله سازمان برنامه و بودجه و به پیشنهاد وزارت کشور از محل اعتبارات سازمان مدیریت بحران کشور برای طرح انتقال آب کارون به اصفهان و استان های مرکزی تخصیص داده شده است.

وی اضافه نمود: اختصاص این اعتبار از بودجه سال جاری ستاد بحران، در حالی بوده که خوزستان و اهواز با مساله آبگرفتگی و مسائل شبکه فاضلاب روبه رو بوده و برای تامین حداقل اعتباراتی همچون خرید پمپ، معضلاتی داشته است، به همین دلیل با اعتراض نمایندگان خوزستان روبه رو شده است.

حسینی افزود: طرحی که با عنوان تامین آب شرب اصفهان مطرح شده در واقع طرح انتقال آب کارون به اصفهان موسوم به بهشت آباد است که فاقد مجوز و تایید زیست محیطی است به همین دلیل نباید اعتباری به آن اختصاص یابد، بنابراین مصوبه را تا لغو آن پیگیری می کنیم.

وی ادامه داد: عیسی کلانتری رییس حفاظت محیط زیست در جلسات مشترکی که داشتیم اعلام نموده که اصفهان نه تنها به آب شرب، بلکه به آب کشاورزی نیز احتیاج ندارد بنابراین انتقال آب کارون با هدف آب شرب هیچگونه توجیهی ندارد، اگر چه معتقدیم هدف طرح بهشت آباد برای تامین آب کشاورزی است.

حسینی با بیان اینکه طرح های انتقال آب فاجعه عظیمی را برای خوزستان رقم می زند، گفت: طرح های انتقال آب از سرشاخه های کارون بحران های زیست محیطی، اجتماعی و معیشتی برای مردم خوزستان به دنبال دارد و می تواند تبعات سیاسی و امنیتی نیز داشته باشد.

وی همچنین با اشاره به اینکه بعضی طرح های تایید نشده سازمان حفاظت محیط زیست در مرحله مطالعه یا اجرا هستند، اضافه نمود:فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی، طرحی را تهیه نموده که به طرح های فاقد مجوز زیست محیطی اعتباری اختصاص نیابد؛ اعتقاد داریم برای جلوگیری از آسیب های زیست محیطی این طرح باید تصویب گردد.

حسینی در ادامه درباره ردیف بودجه طرح های انتقال آب در بودجه سال 1400، نیز شرح داد: جلوگیری از تصویب بودجه این طرح ها در دستور کار نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی است و با توجه به اینکه سه نفر از نمایندگان خوزستان (یوسفی، ایزدپناه و گیلانی) در کمیسیون تلفیق حضور دارند، قول می دهیم این مساله را پیگیری کنیم.

بر اساس این گزارش، حسینی رییس مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی 2 روز پیش اختصاص سه هزار میلیارد ریال اعتبار به طرح انتقال آب کارون برای تامین آب شرب اصفهان را در کانال تلگرام خود منتشر کرد که واکنش بسیاری میان مردم و فعالان اجتماعی و محیط زیستی داشت.

تا به امروز 10 طرح انتقال آب از سرشاخه های کارون عظیم (کارون و دز) به فلات مرکزی با حجم بیش از 2 میلیارد مترمکعب اجرا شده یا در حال اجراست. پیش از این سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان بازرسی کل کشور و مرکز پژوهش های مجلس مخالفت خود را با اجرای طرح های انتقال آب اعلام نموده اند. عباسی استاندار چهارمحال و بختیاری، مهر 98 از فعال شدن طرح های کوهرنگ 3، بهشت آباد و ونک در سرشاخه های کارون خبر داده بود.

آبان سال جاری نیز انتشار ویدیویی از جلسه طرح انتقال آب کارون به یزد از سد خرسان، با انتقاد کارشناسان و فعالان محیط زیست روبه رو شد.

پروژه های انتقال آب کارون، دز، دریای خزر، دریای عمان و خلیج فارس به فلات مرکزی، انتقال آب بن - بروجن و انتقال آب البرز به تهران و انتقال آب های مرزی دارای ردیف بودجه در سال آینده شدند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران مذاکره با معاون رییس جمهوری برای لغو مصوبه انتقال آب کارون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مذاکره با معاون رییس جمهوری برای لغو مصوبه انتقال آب کارون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید