لزوم مستندسازی اقدامات بهداشتی بهشت زهرا در بحران کرونا

به گزارش وبلاگ هوانورد، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ضمن اشاره به کوشش های مدیران و کارکنان سازمان بهشت زهرا در بحران کرونا، بر لزوم مستندسازی اقدامات این سازمان در دوران شیوع کووید-19 تاکید نمود.

لزوم مستندسازی اقدامات بهداشتی بهشت زهرا در بحران کرونا

به گزارش وبلاگ هوانورد، دکتر علیرضا زالی - فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران در ملاقات با رییس سازمان بهشت زهرا و با حضور در جمع کارکنان این سازمان، ضمن تقدیر از کوشش های بی وقفه مدیران و کارکنان، اقدامات این آرامستان را تجلی یک حماسه ملی و فراملی دانست.

وی با اشاره به نقش بی بدیل این سازمان برای مقابله با بحران کووید-19، توضیح داد: قبل از بحران کرونا هم نحوه مدیریت بهشت زهرا (س) نماد مدیریتی عالمانه و هوشمندانه در تسریع امور و رضایتمندی مراجعان محسوب می شد، طبیعی است چنین مدیریتی در برخورد با بحران متفاوت، بیشتر جلوه پیدا می نماید.

وی ادامه داد: این بحران محک و سنجه مدیریت تطبیقی در کشور و به طور اخص در استان تهران بود، تیم سازمان بهشت زهرا سرافراز و رو سپید بود.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه افرادی که به آرامستان ها مراجعه می نمایند، در اوج سوگواری، بسیار متالم هستند، توضیح داد: در اینچنین غلیان هیجانات منفی فرد، صحبتی از رضایتمندی و توجه به فرآیند محوری، ممکن است گزاف باشد، اما وقتی مردم متاثر از مدیریت هوشمندانه و منظم بهشت زهرا تقدیر می نمایند، این بسیار ستودنی است.

زالی اضافه کرد: تا به امروز علی رغم تراکم شدید کار در بحران کرونا، حتی یک مورد گزارش مبنی بر انجام نشدن امور یا موکول آن به زمان دیگر در بهشت زهرا مشاهده نشد. این نشان می دهد اوج کرامت و تکریم خانواده سوگواران اجرا شده است.

وی با اشاره به شرایط موجود در آرامستان و تدفین غریبانه فوتی ها توسط بازماندگان بر اثر کرونا، ادامه داد: اگر کارکنان بهشت زهرا وارد عمل نمی شدند، کار بر روی زمین می ماند چون برخلاف شرایط معمول باید از نزدیکی خانواده ها به متوفیان جلوگیری می شد. حرف از حماسه آفرینی در این سازمان مستند است و کلامی احساسی نیست.

زالی اعلام نمود: یکی از نقاط داغ برای گسترش بیماری در اپیدمی ها آرامستان ها هستند، چراکه رعایت پروتکل های بهداشتی در میان افراد متالم و متاثر بسیار کمرنگ است. اوج رعایت ملاحظات بهداشتی در بهشت زهرا به نقطه ای رسید که نه تنها این آرامستان به نقطه شیوع این بیماری تبدیل نشد بلکه به عنوان نقطه ای امن در کاهش و تقلیل ابتلا عمل کرد.

وی با اشاره به اینکه این موضوع یک افتخار بین الملی است، گفت: تمامی کارها در سازمان بهشت زهرای تهران بر اساس نظم و اصول حاکم بر کرامت، رسومات و تشریفات بدون کاستی صورت گرفت که تبلور و تجلی یک زنجیره مدیریتی کامل است.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران، بیان کرد: رعایت پروتکل های بهداشت و صیانت از شهروندان که برنامه راهبردی این سازمان بود، به خوبی محقق شد. در این بحران هیچ دغدغه ای در مورد سرایت بیماری از آرامستان در ذهن اعضای ستاد نبود.

وی صیانت از پرسنل بهشت زهرا را نیز امری بسیار مهم دانست و اظهار کرد: به دلیل شتاب و چالش هایی که در اپیدمی ها وجود دارد، یکی از گروه های آسیب پذیر، پرسنل آرامستان هاست. انجام 5 مرحله غربالگری در سازمان بهشت زهرا گامی بسیار مهم محسوب می گردد. اقدامات بهداشتی در این آرامستان باید مستند و در مجلات بین المللی چاپ گردد.

زالی در ادامه این ملاقات برای ثبت علمی این افتخار بهداشتی اعلام آمادگی کرد و گفت: بعضی از گروه ها و اقشار خدمت رسان خوشنامان گمنامند. حماسه آفرینی آنها را باید به مردم نشان دهیم.

وی توضیح داد: پیوست عالمانه آکادمیک در میان گروه مدیریتی و خدماتی سازمان بهشت زهرا به خوبی دیده می گردد.

زالی در انتها بر کاربرد لفظ حماسه آفرینی در مجموعه بهشت زهرا تاکید نمود و گفت: به طور ویژه از رییس و کارکنان این سازمان قدردانی می کنم. اشتراک نگاه جهادی و علمی موجب شد، آرامستان بهشت زهرا تبلور یک حماسه ملی و فراملی باشد.

کارکنان بهشت زهرا پیشتاز خدمت رسانی برای مقابله با کرونا بودند

در ادامه فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، در جمع کارکنان خدوم این سازمان حضور یافت و ضمن تقدیر و تشکر از کوششگران این حوزه برای مقابله با کرونا، خطاب به آنها گفت: وظیفه خود می دانم از طرف اعضای ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در کلانشهر تهران از مساعی، کوشش های ارزنده شبانه روزی، سخت کوشانه و جهادی برادران و خواهران در بهشت زهرا قدردانی ویژه داشته باشم.

وی ادامه داد: پرسنل در بهشت زهرا، حماسه آفرینان ایثارگری هستند که با کوشش مضاعف، رضایتمندی را بر دل و روح جریحه دار خانواده های متوفیان که سوگوارانه و با غم و اندوه به آنها مراجعه می کردند، نشاندند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، بیان کرد: یکی از گروه هایی که پیشتاز خدمت رسانی برای مقابله با کرونا در شهر تهران بودند و بسیار خوش درخشیدند، کارکنان سازمان بهشت زهرا هستند، باید به آنها آفرین و خداقوت گفت.

زالی با اشاره به لزوم پرداختن بیش از پیش به نقش پرسنل این سازمان در رسانه ها، اظهار کرد: هر چه در رسانه ها، به ویژه رسانه ملی از کوشش های آنها یاد گردد، باز هم کافی نیست، زحمات کارکنان بهشت زهرا به قدری برجسته و ستودنی است که زبان از تقدیر آنها قاصر است.

وی سختی کار پرسنل این سازمان را کنار مسئولیت معمول شان، تطهیر و تدفین پیکر متوفیان بر اثر کرونا اعلام نمود و اضافه کرد: در این بحران آنها حتی از دیدن خانواده هایشان نیز محروم بودند، اما نه تنها در ایران این کار به یک کار ممتاز خدماتی تبدیل شد، بلکه این افراد یک حماسه بین المللی آفریدند و دست مریزاد ویژه باید به آنان گفت.

زالی با بیان اینکه انجام کار کارکنان در بهشت زهرا چه در ابعاد تطهیر، تغسیل و تکفین بسیار پیچیده است، گفت: در کنار همه کوشش های سختی که انجام شد، دو موضوع مورد غفلت واقع نشد و آن هم حفظ کرامت متوفیان است؛ علی رغم اینکه بیماران عفونی بودند، خطر سرایت وجود داشت و کار با اینها جسارت متفاوتی می خواست، اما باز هم در این مورد کوتاهی رخ نداد.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران، ادامه داد: دومین نکته جامعه ایرانی و اسلامی، علاوه بر حفظ مسائل انسانی، دغدغه وابستگان متوفیان وجود کاستی های شرعی در جریان کار غسل دادن و کفن و دفن کردن است، در این خصوص اطمینان خاطر به مردم شریف تهران می دهیم در کنار رعایت تمام شیوه نامه های بهداشتی، ابعاد شرعی، انسانی و حقوق مربوط به متوفیان در حداکثر استاندارد صورت گرفته و می گردد.

وی در این ملاقات توضیح داد: امیدوارم نماینده خوبی بوده و مجموعه قدرشناسی استان تهران را به مجموعه بهست زهرای استان تهران منتقل نموده باشم. از خانواده های محترم پرسنل این سازمان که سنگرگاه های اجتماعی پنهانی هستند، تشکر ویژه دارم و خداقوت می گویم.

کوشش ها برای مقابله با بیماری کرونا در سازمان بهشت زهرا بدون تلفات بوده است

در ادامه دکتر سعید خال - مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) نیز در این ملاقات اعلام نمود: آرامستان بهشت زهرا 25 تیر 1349 تاسیس شده است، این آرامستان در زمره بزرگترین آرامستان های دنیا واقع شده است و به لحاظ امکانات و تجهیزات، بهشت زهرا بزرگترین آرامستان دنیا اسلام است.

وی در مورد همه گیری کووید-19، ادامه داد: بحران کرونا اتفاقی بی سابقه و غیرقابل تصور را در بهشت زهرا رقم زد که بحرانی بسیار طولانی بوده است.

خال، اضافه کرد: برنامه ریزی برای بحران در این آرامستان بسیار سریع رخ داد. حفظ سلامت جان کارکنان بهشت زهرا، حفظ جان مردم و رعایت تمام پروتکل های بهداشتی در کنار ملاحظات شرعی از دغدغه های این سازمان بود.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا، با اشاره به غربالگری 3 هزار و 200 پرسنل سازمان در 5 مرحله، توضیح داد: تا به امروز یک تلفات هم در این سازمان ثبت نشده است.

خال، ضمن تشکر از هماهنگی موجود در ستاد فرماندهی مقابله با بیماری کرونا، بیان کرد: فرمانده این ستاد بدون هیچ کوتاهی و فوت وقت، تمام مطالبات سازمان را فراهم کرد و در عرصه مدیریت کرونا بسیار خوب عمل شد. سازمان بهشت زهرا در کنار کادر پزشکی و مردم است.

وی در انتها بر لزوم مستند سازی و تدوین کتاب در زمینه کرونا تاکید نمود و گفت: اطلاع رسانی ها باید ادامه داشته باشد تا مردم همچنان هوشیار باشند.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، زالی در حاشیه این ملاقات از قسمت عروجیان بازدید کرد و در قطعه شهدای خدمت نیز حاضر شد.

همچنین فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران در ادامه ملاقاتهای خود به بازماندگان شیرین صفوی، پرستار بخش اورژانس شیمیایی بیمارستان بقیه الله تسلیت گفت و بر محل خاکسپاری او حاضر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "لزوم مستندسازی اقدامات بهداشتی بهشت زهرا در بحران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم مستندسازی اقدامات بهداشتی بهشت زهرا در بحران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید