موج انفجار یک سیلی

به گزارش وبلاگ هوانورد، ماجرای سیلی خوردن سرباز راهور که در فضای مجازی به سوژه داغی تبدیل شده در مراجع مختلف در حال رسیدگی است تا ابعاد آن مشخص شود. در یک سوی ماجرا سردار حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی از بررسی این پرونده در ناجا خبر داده و تاکید کرده است اگر موضوع به همین شکلی که عنوان شده اتفاق افتاده باشد، یعنی نماینده مجلس پس از ممانعت سرباز راهور از ورود به خط ویژه به صورت او سیلی زده باشد، حتما از مامور وظیفه شناس حمایت خواهیم کرد. در سوی دیگر رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرده است این موضوع در هیات نظارت بر نمایندگان بدون مسامحه بررسی شده و برخورد قانونی صورت خواهدگرفت.

موج انفجار یک سیلی

به گزارش وبلاگ هوانورد به نقل از روزنامه وبلاگ هوانورد، طبیعتا این ماجرا باید به دور از هیجانات و با استناد به مدارک، رسیدگی و حکمی عادلانه صادر شود و حتی اگر کننده مجلس، آن طور که خودش گفته مرتکب تخلفی نشده باشد، به صورت شفاف برای مردم توضیح داده شود.

اما باید توجه داشت این گونه پرونده ها در هیات نظارت بر رفتار کنندگان، مورد بررسی قرار می گیرد و سابقه رسیدگی های این هیات، چندان خاطرات خوشی را در ذهن مردم تداعی نمی کند و در موارد مشابه گذشته، تصمیم قاطعی که برای افکار عمومی قانع کننده باشد، گرفته نشده است.

البته مجلس یازدهم از ابتدای فعالیت خود یکی از مواردی را که پیگیری کرده اصلاح سازوکارهای هیات نظارت بر رفتار کنندگان است و این انتظار وجود دارد در این مجلس که داعیه انقلابیگری دارد، عملکردی متفاوت در قبال تخلفات احتاقتصادی کنندگان دیده شود.

هرگاه صحبت از برخی تخلفات کنندگان مطرح می شود، نام هیات نظارت بر رفتار کنندگان به میان می آید؛ هیاتی که از میان خود کنندگان و با رای خودشان تشکیل می شود و نایب رئیس مجلس هم ریاست آن را بر عهده دارد. اما تجربه چند دوره مجلس نشان داده این هیات کارایی لازم را نداشته و نتوانسته به اهداف خود دست یابد.

هیات نظارت بر رفتار کنندگان بر اساس مصوبه مجلس هشتم شکل گرفت. در این قانون برای هیات نظارت تذکر شفاهی، تذکر کتبی با درج در پرونده یا اعلام در جلسه علنی و غیرعلنی پیش بینی شده و اگر مسائل اقتصادی مشکوک هم بود به شورای نگهبان ارسال می شود. این همه ابزاری است که برای نظارت بر رفتار کنندگان در اختیار هیات نظارت قرار گرفته است.

سابقه نه چندان قابل دفاع هیات نظارت

یکی از موارد جنجال برانگیز که در گذشته در ارتباط با اقدامات کنندگان و عملکرد هیات نظارت رخ داد ماجرای درگیری کننده سراوان با مامور گمرک بود که به لحاظ شکلی، بی شباهت به ماجراهای نقل شده درباره درگیری اخیر کننده سبزوار با مامور راهور نیست.

در آن ماجرا که سال 97 رخ داد محمدباسط درازهی، کننده سراوان در مجلس دهم قصد ورود به اداره گمرک داشت که کارمند گمرک به دلیل هماهنگ نشدن این برنامه، مانع ورود کننده سراوان شد و این کننده هم شروع به فحاشی به این کارمند کرد.

پس از انتشار این فیلم در فضای مجازی و واکنش های گسترده ای که صورت گرفت این پرونده برای بررسی به هیات نظارت بر رفتار کنندگان رفت. با توجه به ابعاد این ماجرا جلسه ای غیرعلنی هم برای بررسی موضوع تشکیل شد و کننده وقت سراوان در این جلسه به دفاع از عملکرد خود پرداخت. برخی کنندگان هم در حمایت از کننده وقت سراوان نامه استیضاح وزیر اقتصاد را امضا کردند.

نهایتا پس از گذشت مدت زیادی از این اتفاق و در شرایطی که ماجرا تا حد زیادی از تب و تاب افتاده بود، هیات نظارت بر رفتار کنندگان در حکمی که صادر کرد به تذکر با درج در پرونده و کسر از حقوق برای کننده وقت سراوان بسنده کرد. جالب این که هیات نظارت بر رفتار کنندگان علیه یکی از کنندگان که بخشی از دفاعیات درازهی در جلسه غیرعلنی مجلس را منتشر کرده بود نیز حکم صادر کرد.

هیات نظارت در مجلس انقلابی

مجموع عملکرد هیات نظارت بر رفتار کنندگان در دوره های گذشته که ماجرای رسیدگی به پرونده درازهی تنها بخشی از آن است باعث شده تا همواره انتقادهای فراوانی نسبت به عملکرد این هیات وجود داشته باشد.

به ویژه این که در انتخابات مجلس یازدهم، حدود 75 نفر از کنندگان مجلس دهم که برای انتخابات ثبت نام کرده بودند به دلیل مسائل اقتصادی رد صلاحیت شدند و این مساله بیش از قبل ناکارآمد بودن هیات نظارت را در بررسی عملکرد کنندگان نشان داد. بر همین اساس از زمان تشکیل مجلس یازدهم با توجه به انتظاراتی که از کنندگان این دوره می رود که صفت انقلابی بودن را نیز به همراه دارند، کنندگان طرحی آماده کرده اند تا در قالب اصلاح آیین نامه داخلی مجلس، هیات نظارت بر رفتار کنندگان را از این شرایط منفعل خارج کنند.

بر اساس جزئیاتی که از طرح کنندگان منتشر شده، علاوه بر کنندگان مجلس، یکی از حقوقدانان شورای نگهبان و یکی از قضات دیوان عالی کشور هم به عضویت هیات نظارت بر رفتار کنندگان در می آید تا برخی نقدها نسبت به ترکیب این هیات برطرف شود. این هیات وظیفه رسیدگی به سوء استفاده از موقعیت کنندگی، رفتار خلاف شأن کنندگی، اعمال خلاف امنیت ملی کشور و سایر اعمال مجرمانه از بعد انتظامی و همچنین توصیه های غیرمرتبط با وظایف کنندگی در مورد اشتغال، انتصاب و... را بر عهده دارد.

واکنش مجلسی ها

گرچه هنوز بحث اصلاح آیین نامه داخلی مجلس و کارآمد کردن سازوکار هیات نظارت بر رفتار کنندگان به سرانجام نرسیده است اما از همان ابتدای رسانه ای شدن ماجرای درگیری کننده سبزوار با مامور راهنمایی رانندگی، موضع گیری های صریحی از سوی مجلسی ها صورت گرفت.

یکی از اولین موضع گیری ها از سوی محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی صورت گرفت که با اشاره به این ماجرا در توییتر نوشت: در برابر قانون همه مساوی هستند. مجلس به کسانی که به وظیفهٔ قانونی خود عمل می کنند افتخار می کند و اولین مدافع حقوق آنهاست. در حادثهٔ اخیر، به محض شنیدن اولین گزارش ها، دستور بررسی دقیق ماوقع صادر شد؛ درصورت احراز تخلف، هیات نظارت بر کنندگان بدون مسامحه بررسی و برخورد قانونی خواهد کرد.

جمع زیادی از کنندگان هم در موضع گیری هایی تاکید کردند که همه در برابر قانون یکسان هستند و به هر تخلفی باید رسیدگی شود.

امیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس و رئیس هیات نظارت بر رفتار کنندگان در همین زمینه گفت: درگیری کننده مجلس با سرباز راهور را در هیات نظارت بر رفتار کنندگان بررسی می کنیم و با مقصر قطعا برخورد قانونی خواهیم کرد. حفظ حقوق مردم برای ما مساله اساسی است و همه حتی کنندگان مجلس در برابر قانون مساوی هستند.

محسن زنگنه، کننده تربت حیدریه هم در مطلبی نوشت: قانون، قانون است.؛ چه قانون اساسی چه قانون بودجه چه قانون راهنمایی و رانندگی. حافظ قانون هم محترم؛ چه شورای نگهبان چه مجلس شورای اسلامی، چه سرباز نیروی انتظامی.

واکنش های متفاوت

البته برخی کنندگان هم پیشاپیش به قضاوت ماجرا پرداخته اند و مثلا روح ا... نجابت کننده شیراز در این زمینه خطاب به عنابستانی، کننده سبزوار نوشت: شما به یک جوان سیلی نزدید، به اعتبار مجلس و امید مردم سیلی زدید! مجلس با کسی عقد اخوت نبسته و پشت مظلوم می ایستد.

امان ا... حسین پور، کننده اسفراین هم در مطلبی با هشتگ عنابستانی-استعفا نوشت: برخورد آقای عنابستانی باعث خجالت مردم و مجلس انقلابی بود. برخورد غلط و خلاف قانون را توبیخ کنیم.

البته برخی نیز به حمایت از کننده سبزوار پرداخته اند، مثلا بهروز محبی نجم آبادی، یکی دیگر از کنندگان سبزوار گفت: پرکارترین کننده که از ابتدای مجلس یازدهم هر هفته(بی استثناء) با حضور در حوزه انتخابیه برای حل مسائل مردم از هیچ تلاشی فروگذار نکرده است، اینک در حمله رسانه ای گسترده معنادار، بدون آن که صدایش شنیده شود و دوربین های ناظر چک شوند و ماوقع روشن شود از هر جهت مورد هجمه است.

همچنین مصطفی میرسلیم، کننده تهران در واکنش به این ماجرا نوشت: جریان عنابستانی مشکوک به نظر می رسد. هیات نظارت بر رفتار کنندگان باید با دقت رسیدگی کند، مبادا در ورای این جریان افرادی می خواهند مجلس را بدنام کنند.

مستندات در حال رسیدگی

در هر صورت هیات نظارت بر رفتار کنندگان در حال بررسی این ماجراست و مصطفی طاهری، عضو هیات نظارت بر رفتار کنندگان به جام جم گفته در حال اخذ گزارش ها و مستندهای لازم از سوی مراجع مربوط در مورد این اتفاق هستیم. وی با بیان این که گزارش پلیس هنوز تکمیل نشده است، می گوید: بعد از تکمیل این گزارش ها در هیات نظارت بر رفتار کنندگان مجلس، آن را با جدیت مورد بررسی قرار خواهیم داد و قطعا در این ارتباط تصمیم گیری ما براساس عدالت خواهد بود و نه تبعیض.

البته سردار حمیدی، رئیس پلیس راهور ناجا گفته مدارک به اندازه کافی وجود دارد که نشان می دهد علی اصغر عنابستانی، کننده سبزوار به صورت سرباز امیدی اکبری سیلی زده است. سردار حمیدی با بیان این که کار سرباز ما کاملا درست و برگرفته از قانون بود و سرباز نباید به خودرویی که بدون مجوز بود اجازه تردد در خط ویژه می داد گفته: مستنداتی مبنی بر برخورد فیزیکی کننده با سرباز پلیس راهور داریم که کاملا کفایت می کند و باید ببینیم مرجع قضایی دراین باره چه تصمیمی خواهد گرفت.

اگر تخلف کننده محرز شود

با وجود اظهاراتی که از سوی رئیس پلیس راهور ناجا اجرا شده است، عنابستانی در اظهاراتی که تا به امروز داشته این ادعاها را تکذیب کرده و گفته ماجرا به آن شکلی که تعریف شده نبوده است. اکنون باید منتظر ماند و دید نهادهای مربوط از جمله هیات نظارت بر رفتار کنندگان چه تصمیمی در این زمینه می گیرند. اما آنچه مشخص است این که انتظار از مجلس انقلابی این است که در برخورد با چنین مسائلی متفاوت از گذشته برخورد کند و اگر تخلف کننده محرز شد در برخورد با تخلف هم قاطعانه رفتار کند به گونه ای که انتظار جامعه از یک مجلس انقلابی برآورده شود.

این همان نکته ای است که در مطالب منتشر شده از سوی برخی کنندگان در یکی دو روز اخیر هم دیده می شود، مثلا مالک شریعتی نیاسر، کننده تهران در این زمینه نوشت: اگر ماجرا اثبات شود، جریان انقلابی ‫تقوای جمعی‬ خود را نشان خواهد داد.

مصطفی طاهری، عضو هیات نظارت بر رفتار کنندگان هم در این زمینه به جام جم گفته است: هیات نظارت بر رفتار کنندگان در این مجلس تمام تلاش خود را برای برخورد با این گونه موضوعات براساس عدالت به کار خواهد گرفت و قطعا براساس مقررات اقدام خواهد کرد. حفظ حقوق مردم برای همه ما موضوع مهمی است و همه در برابر قانون مساوی هستند.

لزوم برخورد قاطع با کننده خاطی

محمد صالح مفتاح / فعال سیاسی و رسانه ای

بعد از اعلام خبر درگیری یک کننده مجلس با سرباز وظیفه راهنمایی و رانندگی، رئیس مجلس و تعدادی از کنندگان نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و خواهان رسیدگی عادلانه به این ماجرا شدند. چنین واکنش هایی از سوی مجلس نشان دهنده تفاوت این مجلس با مجلس قبلی است. در تجربه ای مشابه در مجلس قبل و در ماجرای آقای درازهی، کننده وقت سراوان شاهد بودیم مجلس و هیات نظارت بر رفتار کنندگان عملکرد بسیار ضعیفی داشته و دیرهنگام و انفعالی با موضوع برخورد کردند.

اما مجلس فعلی طبیعتا برخورد متفاوتی دارد و رئیس مجلس و بسیاری از کنندگان این ماجرا را به یک موضوع صنفی و حیثیتی تبدیل نکردند درحالی که مجلس در دوره قبل در مورد موضوع آقای درازهی رویکرد دیگری در پیش گرفته بود. درهرحال امروز انتظار جامعه و افکار عمومی این است که با توجه به این که رویکرد مجلس یازدهم انقلابی است هر چه سریع تر و دقیق به ماجرای سیلی زدن کننده مجلس رسیدگی کند و افکار عمومی را در جریان نتیجه آن قرار دهد.

البته نکته ای که باید در اینجا به آن توجه داشت، این است که قانون فعلی نظارت بر رفتار کنندگان آنچنان دارای ابزارهای لازم و کافی برای رسیدگی متناسب با این موضوع نیست اما درهرصورت همین که مردم متوجه شوند مجلس حیثیت خود را با افراد خاطی گره نمی زند،رویکرد خوبی است و درمجموع امیدواریم در صورت اثبات شدن تخلف کننده سبزوار، شاهد برخورد قاطع و مناسبی از سوی مجلس با کننده خاطی باشیم.

منبع: جام جم آنلاین

به "موج انفجار یک سیلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج انفجار یک سیلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید