نارضایتی امارات و عربستان از مذاکره با ایران

به گزارش وبلاگ هوانورد، روزنامه لبنانی الاخبار در گزارشی تحت عنوان از معامله تا جنگ به بخش هایی از کتاب خاطرات جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید، درباره دوران کاری با رئیس جمهور آمریکا اشاره نمود.

نارضایتی امارات و عربستان از مذاکره با ایران

در این گزارش آمده است: زمانیکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، از توافق هسته ای خارج شد بولتون به آرزوی خود رسید اما با کوشش های جدیدی روبرو شد که نقشه های وی را ناکام گذاشت؛ کوشش هایی که برای پایبند نگه داشتن اروپایی ها بر توافق هسته ای و تغییر نظر ترامپ متمرکز می شد. اما تهدید مهمتر، نزدیک شدن شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به ایران و سفر به این کشور به عنوان یک میانجیگر برای از سرگیری مذاکرات در مورد توافق هسته ای به شمار می آمد.

بولتون در کتاب خود می نویسد: ترامپ معتقد بود که می توان تنها در یک روز و نه 12 ماه مذاکرات هسته ای را انجام داد. بسیاری از افرادی که دور ترامپ بودند خواستار جنگ با ایران بودند اما این اتفاق به دلایلی هرگز رخ نخواهد داد. ترامپ در یک روز از یک توافق و در عرض چند ثانیه به یک جنگ فراگیر منتقل می گردد.

بولتون بعد از سفر به ژاپن برای آنالیز این مسأله یک شب در ابوظبی ماند و در تاریخ 29 می با محمد بن زاید ولی عهد ابوظبی، ملاقات کرد.

بولتون در کتاب خود می نویسد: اماراتی ها نمی فهمیدند چرا ترامپ خواستار مذاکره با ایران است و معتقد بودند که باید به اقدامات ایران واکنش نشان داده گردد. من گفتم که چاره ای جز مذاکره نیست اما ولیعهد ابوظبی و شیخ نشینان حوزه خلیج فارس موافق این مسأله نبودند.

وی در ادامه می نویسد: البته ایرانی ها نیز موافق نبودند. مشاور محمد بن سلمان ولی عهد عربستان، با من تماس گرفت و مراتب نارضایتی وی را نسبت به سفر شینزو آبه به ایران ابلاغ کرد. من گفتم که بهتر است بن سلمان مستقیماً با ترامپ تماس بگیرد.

تعیین است که شخص بولتون نیز کوشش داشته تا گام ژاپن را در این خصوص ناکام بگذارد.

هم چنین وب سایت کیوتو نیوز به نقل از خاطرات جان بولتون نوشت که دونالد ترامپ سال گذشته میلادی از شینزو آبه خواسته بود بین ایران و آمریکا میانجیگری کند. وی این درخواست را به دلیل افزایش تنش ها بین دو کشور عنوان نمود اگرچه اعتقادی نیز به موفقیت آبه در این زمینه نداشت.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نارضایتی امارات و عربستان از مذاکره با ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نارضایتی امارات و عربستان از مذاکره با ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید