شاخص اهدای عضو در اصفهان 12 است

به گزارش وبلاگ هوانورد، مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) اصفهان گفت: شاخص اهدای عضو(در یک میلیون نفر جمعیت) در استان 12 است اما در انتظار سطح بالاتری از آن هستیم.

شاخص اهدای عضو در اصفهان 12 است

به گزارش وبلاگ هوانورد به نقل از ایرنا، شاخص اهدای عضو(PMP) شامل تعداد اهدای عضو در یک میلیون نفر جمعیت است که این نرخ در کشورمان تا سرانجام سال گذشته 11. 5 بود. این رقم در کشور اسپانیا به عنوان پیشتاز اهدای عضو در جهان 46 است.

مریم خلیفه سلطانی جمعه 8 آذر گفت: اصفهان از نظر شاخص اهدای عضو در بین استان های برتر کشور قرار گرفته است اما با توجه به اقدام ها، آموزش ها و فرهنگ سازی های اجرا شده، انتظار سطح بالاتری در این شاخص وجود دارد.

وی با بیان این که عوامل مختلفی در افزایش سطح شاخص اهدای عضو تاثیر دارد، گفت: یکی از مهمترین آنها، رضایت خانواده ها به ویژه در وقت طلایی است زیرا در برخی مواقع خانواده ها دیر رضایت می دهند و دیگر امکان برداشت عضو از فرد مرگ مغزی برای اهدا وجود ندارد.

خلیفه سلطانی، یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار را محدود کردن پیوند زنده اعلام و گفت: در شهرهایی مانند شیراز و مشهد که پیوند زنده(دریافت عضو کلیه از فرد زنده) محدود شده، شاخص اهدای عضو از افراد مرگ مغزی، بیشتر است.

وی با بیان این که پیوند زنده در اصفهان محدود نشده است، اضافه کرد: در شهری مانند شیراز، پیوند زنده فقط برای خویشاوندان انجام می شود.

مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) اصفهان گفت: همچنین اخذ رضایت از بیمارانی که قصد دریافت عضو از افراد مرگ مغزی دارند و پزشکان آنها نیز اهمیت دارد.

خلیفه سلطانی با تاکید براینکه هنوز نیاز به کارهای آموزشی و فرهنگ سازی بیشتری برای بهبود شاخص اهدای عضو داریم، توضیح داد: از ابتدای سال جاری تاکنون 27 اهدای عضو از افراد مرگ مغزی در استان اصفهان صورت گرفته است که از این موارد 72 عضو شامل 2 قلب، 10 کبد و 60 کلیه به بیماران نیازمند اهدا شد.

این مسئول بااشاره به اینکه این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش دارد، بدون اشاره به میزان این کاهش، توضیح داد: همواره این اُفت و خیزها وجود دارد.

وی میزان نارضایتی برای اهدای عضو از افراد مرگ مغزی در استان در سال جاری را 14 مورد اعلام و اضافه کرد: موارد مرگ مغزی در اصفهان بیشتر از این رقم هاست اما برخی از موارد یا به دلیل فوت افراد و از کارافتادن قلب به اتاق عمل نمی رسند یا آنقدر آسیب دیده اند که اعضای آنها برای اهدا به فرد گیرنده مناسب نیست.

مسوول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی مرکز آموزشی درمانی الزهرا اصفهان با بیان اینکه تعداد قابل توجهی از افراد مرگ مغزی سنِ بالا دارند، توضیح داد: به طور معمول از این افراد نمی توان کلیه را برداشت و کبد بسیاری از آنها حتی افراد جوان هم چرب است و قابلیت پیوند ندارد.

وی با بیان اینکه از اعضای اهدایی سال جاری تاکنون 20 عضو برای پیوند به شیراز ارسال شد، توضیح داد: هنگامی که در شیراز مورد اورژانسی برای پیوند اعلام شود یا گیرنده مناسب در اصفهان نداشته باشیم، این کار صورت می گیرد.

خلیفه سلطانی با اشاره به اینکه اعضای بدن اهدایی داخل محلول های خاص و گران قیمت، نگهداری و در کوتاه ترین زمان به مقصد ارسال می شود، گفت: واحد فراهم آوری اعضای پیوندی اصفهان، هواپیما یا بالگرد اختصاصی ندارد و برای ارسال عضو اهدایی به شیراز از خودروی سواری استفاده می شود که حدود 6 ساعت(از لحظه برداشت عضو تا رسیدن به اتاق عمل در شیراز) به طول می انجامد.

وی، زمان طلایی برای برداشت کبد و پیوند آن به بیمار را 6 تا 12 ساعت اعلام و اضافه کرد: با توجه به محدود بودن پروازهای مسافربری بین اصفهان و شیراز، تاکنون استفاده از آن مقرون به صرفه نبوده است.

مسوول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی مرکز آموزشی درمانی الزهرا، زمان طلایی برای برداشت قلب و پیوند آن به بیمار را نیز بین 3تا 4 ساعت خواند و توضیح داد: گزینه های مناسب برای دریافت قلب کم است اما در صورت شرایط اورژانسی نیاز به هماهنگی برای انتقال هوایی داریم.

این مسئول گفت: اصفهان هنوز آمادگی اهدای عضو برای سایر اعضا مانند قرنیه چشم و نسوج بدن را ندارد هرچند بیشتر خانواده ها نیز بیشتر برای برداشت اعضای بدن داخلی مانند کلیه، کبد و قلب رضایت می دهند.

خلیفه سلطانی به طرح شناسایی حضوری نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به وجود 57 بیمارستان در استان اصفهان و لزوم شناسایی و رصد هرچه بیشتر افراد مرگ مغزی، مقرر است در این طرح، کنندگانی از واحد فراهم آوری اعضای پیوندی به صورت حضوری به بیمارستان ها بروند و موارد مرگ مغزی را شناسایی و گزارش کنند.

وی افزود: تاکنون واحد فراهم آوری اعضای پیوندی مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) اصفهان نزدیک به20 هزار کارت اهدای عضو در استان صادر کرده که جدا از آمار سایت اهدای عضو کشور است زیرا ممکن است عده ای بطور مستقیم از آن سایت نیز کارت اهدای عضو دریافت کرده باشند.

سال گذشته حدود 49 مورد اهدای عضو از افراد مرگ مغزی در استان اصفهان صورت گرفت که از آنها 115 عضو به بیماران پیوند زده شد. حدود 700 نفر در استان اصفهان در فهرست انتظار برای پیوند عضو قرار دارند. اعضای قابل اهدای از فرد مرگ مغزی شامل قلب، ریه ها، کبد، روده ها، لوزالمعده(پانکراس) و کلیه هاست. علاوه براین، برخی از بافت های بدن از جمله پوست، قرنیه، تاندون، غضروف، استخوان و دریچه قلب نیز قابل پیوند است.

  • طراحی ویلا

    طراحی ویلا | برای طراحی ویلای دوپلکس مدرن و یا ویلایی کلاسیک با ما همراه باشید.

  • قطار اروپا

    رزرو قطار اروپا | در سیستم رزرو قطارهای اروپا ما با بهترین و ارزانترین قیمت بلیط تهیه کنید.

منبع: همشهری آنلاین

به "شاخص اهدای عضو در اصفهان 12 است" امتیاز دهید

1 کاربر به "شاخص اهدای عضو در اصفهان 12 است" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاخص اهدای عضو در اصفهان 12 است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید