طرح ترافیک از فردا به خیابان های تهران باز می شود

به گزارش وبلاگ هوانورد، طرح های ترافیکی تهران که از 23 فروردین و با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا لغو شده بود، قرار است از فردا سه شنبه دوباره اجرا گردد.

طرح ترافیک از فردا به خیابان های تهران باز می شود

به گزارش ایرنا، 2 طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا (زوج و فرد سابق یا حلقه دوم طرح ترافیک) در محدوده مرکزی شهر تهران به طور معمول اجرا می شد که پس از شیوع کرونا و به واسطه رعایت فاصله اجتماعی و با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا لغو شد تا شهروندان کمتر از وسائل حمل و نقل عمومی استفاده نمایند.

پس از لغو این طرح مناف هاشمی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از افزایش ترافیک بین 42 درصد تا 167 درصد در بعضی ایام در هسته مرکزی شهر اطلاع داد و گفت: معتقدم که این مسئله در شیوع ویروس کرونا در حوزه مرکزی شهر موثر بوده است.

به گفته وی، نقطه مثبت اجرا نشدن طرح ترافیک، کاهش تقاضای سفر با حمل و نقل عمومی به خصوص اتوبوس و مترو بود بطوریکه میزان جابجایی مسافر از روزانه 4 میلیون به 1 میلیون مسافر کاهش یافت اما در ستاد ملی مقابله با کرونا مقرر شده بود که نتایج لغو اجرای طرح ترافیک پس از 2 هفته آنالیز و برای اجرای و یا اجرا نشدن آن تصمیم گیری گردد.

مناف هاشمی ادامه داد: در این راستا وزیر کشور در تاریخ 17 اردیبهشت اختیار تصمیم گیری در مورد اجرای طرح ترافیک را به شورای ترافیک تهران داد و طی 10 روز گذشته جلساتی در این خصوص با حضور شهردار تهران، نماینده وزیر کشور، رئیس شورای شهر و اعضای کمیسیون حمل و نقل و حتی رئیس ستاد کرونای تهران برگزار و موضوع اجرای طرح ترافیک را آنالیز کردیم که نهایتا تصمیم جمعی بر این بود که اجرای محدوده های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا به نفع شهر تهران است چرا که جلوی سفرهای کاذب در محدوده مرکزی شهر گرفته می گردد.

مناف هاشمی با بیان اینکه در شورای ترافیک تصمیم گرفته شد که از 29 اردیبهشت ماه طرح های ترافیکی با اعمال بعضی تغییرات در تهران اجرایی گردد، گفت: اما با توجه به تعطیلات عید سعید فطر و برابر تصمیم شهردار تهران مقرر شد اجرای مجدد محدوده های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا، از اولین روز پس از تعطیلات عید سعید فطر شروع گردد.

نحوه اجرای طرح های ترافیکی تهران

معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران در مورد نحوه اجرای طرح های ترافیکی شرح داد: زمان اجرای طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا که پیش از این از ساعت 6 و 30 دقیقه صبح تا 19 بود به ساعت 8 صبح تا 16 کاهش یافته و در عین حال از ساعت 14 به بعد نیز خروج از محدوده های ترافیکی رایگان خواهد بود که با توجه به اینکه اکنون زمان کار ادارات از ساعت 7 صبح تا 14 منظور شده است، سفرهای کاری در این طرح، مشمول پرداخت عوارض محدوده های ترافیکی نخواهند شد.

به گفته هاشمی، در روزهای پنجشنبه صرفا طرح محدوده کنترل آلودگی هوا از ساعت 8 تا 13 اجرا می گردد.

معاون شهردار تهران ادامه داد: همچنین برای ساکنین محدوده های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا نیز تخفیف هایی بیش از تخفیف های معمول در نظر گرفته شده است که در صورت تصویب شورای اسلامی شهر از 50 تا 70 درصد تخفیف برای ساکنین محدوده های ترافیکی منظور خواهد شد.

هاشمی با تاکید بر اینکه اجرای طرح های ترافیکی از روز بعد از فردا قطعی است، گفت: تمام کوشش ما، وزارت بهداشت و دیگر مسئولان این است که بتوانیم جمعیت در اتوبوس و مترو را کنترل نموده و طرح فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنیم؛ هر چند که احتمال می دهیم در حد پنج درصد تعداد مسافران افزایش یابد، اما قطعا اجرای طرح ترافیک شرایط مرکز شهر را بهتر می نماید.

به گزارش ایرنا، شرط ورود به ترافیک و کنترل آلودگی هوا که مالکان خودروها جریمه نشوند، ثبت نام مالک و مشخصات خودرو در سامانه تهران من و شارژ حساب شهروندی است.

محدوده طرح ترافیک از شمال به خیابان مطهری، از جنوب به خیابان شوش، از غرب به خیابان کارگر و از سمت شرق به خیابان های شریعتی و 17 شهریور است و از سوی دیگر طرح کنترل آلودگی هوا نیز از شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه امام علی(ع)، از جنوب به بزرگراه بعثت و از غرب به بزرگراه های نواب و چمران محدود می گردد.

منبع: فرارو

به "طرح ترافیک از فردا به خیابان های تهران باز می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح ترافیک از فردا به خیابان های تهران باز می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید