عربستان سعودی دیگر با منصور هادی همکاری نمی کند

به گزارش وبلاگ هوانورد، منابع دیپلماتیک یمنی ادعا نموده اند که دولت سعودی به منصور هادی خبر داده است که دیگر با او همکاری نخواهد کرد.

عربستان سعودی دیگر با منصور هادی همکاری نمی کند

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ هوانورد، منابع دیپلماتیک در دولت مستعفی یمن، ادعا می نمایند که دولت سعودی رسما عبد ربه منصور هادی را کنار زده و از این پس با تعیین عبدالملک همکاری خواهد نمود.

به نوشته وبگاه الخبر الیمنی، به گفته این منابع، محمد آل جابر سفیر ریاض در یمن، به منصور هادی گفته است که دولت سعودی از این پس با او همکاری نمی کند و به نوعی طرف حساب ریاض در یمن شخص تعیین عبدالملک نخست وزیر دولت مستعفی است.

این مسأله در حالی است که منصور هادی و تیم همراه وی به شدت با نخست وزیری تعیین عبدالملک از ابتدا مخالف بودند و او را وابسته به امارات می دانند.

پیش از این نیز گزارشاتی از تبانی ریاض و ابوظبی برای پیچیدن طومار منصورهادی در پی اجرای توافق ریاض2 مخابره شده بود.

به گفته منابع دیپلماتیک یمنی، دولت سعودی کوشش دارد تا جلوی هرگونه دخالت منصور هادی در فرایند تشکیل دولت مورد حمایت خود در یمن را بگیرد.

منصور هادی نیز اخیرا ملاقات های متعددی با تعیین عبدالملک برای فشار بر او جهت انتخاب افراد مدنظر خویش در دولت انجام داده است.

روز چهارشنبه هشتم مردادماه خبر امضای توافقی جدید میان رئیس جمهوری مستعفی یمن و شورای انتقالی جنوب موسوم به توافق ریاض 2 در رسانه ها منتشر شد. این اولین بار نیست که سران ریاض کوشش می نمایند اختلاف ها میان دولت منصور هادی و شورای انتقالی جنوب را با امضای توافق حل و فصل نمایند.

به نظر می رسد، تصمیم دولت ریاض برای خالی کردن زیر پای منصورهادی به این معنا باشد که دولت سعودی تصمیم خود را گرفته تا با یکسان کردن جبهه داخلی یمن، هرچند به قیمت کنار زدن متحد خویش، تمرکز خود را برای مقابله با دولت صنعاء بگذارد و خروج از باتلاق یمنی را تسریع ببخشد. هرچند در این میان متغیر های بسیاری نیز دخیل هستند که فزونی نظامی شورای انتقالی جنوب بر دولت مستعفی را می توان یکی از آن ها دانست.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "عربستان سعودی دیگر با منصور هادی همکاری نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان سعودی دیگر با منصور هادی همکاری نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید