هیچ سامانه هشدار سریع زلزله ای در ایران راه اندازی نشده است

به گزارش وبلاگ هوانورد، دانشگاه تهران گفت؛ پیرو خبر منتشر شده در بعضی از رسانه ها، مبنی بر قطع ارتباط سازمان امداد و نجات هلال احمر کشور با سامانه هشدار سریع زلزله مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اطلاعیه ای صادر کرد که به توضیح زیر است؛

هیچ سامانه هشدار سریع زلزله ای در ایران راه اندازی نشده است

تا به امروز هیچ سامانه هشدار سریع زلزله ای برای شهرهای ایران راه اندازی نشده و کارهای صورت گرفته در حد آزمایشی است. موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران با همکاری پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، طرح هایی برای راه اندازی این سامانه آماده نموده که مورد حمایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و حتی تیم فنی همکاری های بین المللی ژاپن بوده است که در صورت راه اندازی چنین سامانه ای، نه تنها به سازمان های درگیر بحران اطلاع رسانی خواهد نمود، بلکه اطلاعات مفید آن را در اختیار عموم مردم نیز قرار خواهد داد.

مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران با توجه به وظایف سازمان امداد و نجات هلال احمر، علاوه بر اطلاع رسانی معمول به وسیله دورنگار و پیامک به ده ها نفر از نمایندگان معرفی شده در آن سازمان، هیچگاه کمترین تأخیری برای اطلاع رسانی به این نهاد نداشته است.

البته این مؤسسه برای اطمینان از دسترسی سازمان امداد و نجات هلال احمر به اطلاعات زلزله های ثبت شده، نرم افزاری را در اختیار آن سازمان قرار داده است که ظاهراً با توجه به تغییرات سخت افزارهای آن سازمان، در هفته گذشته ارتباط آن با سامانه های این مرکز قطع شده بود که به سرعت و در کمترین زمان، با هدایت کارشناسان این مؤسسه مشکل مرتفع شد.

مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران از نرم افزارهای روز جهان و بعضی نرم افزارهای تکمیلی داخلی برای پایش حرکات زمین استفاده می نماید. آنالیز تکمیلی توسط کارشناسان، در تمامی ساعات شبانه روز به سرعت صورت گرفته و به اطلاع سازمان ها و عموم مردم می رسد. طبعاً سازمان امداد و نجات هلال احمر نیز با یاری ارتباط بی سیم موجود، از کارشناسان این مؤسسه مختصات محل را به صورت دقیق دریافت نموده و سپس تیم ها را اعزام می نماید؛ بنابراین هیچ گونه تأخیری برای اطلاع رسانی به این سازمان در مورد اطلاعات ذکر شده وجود ندارد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "هیچ سامانه هشدار سریع زلزله ای در ایران راه اندازی نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیچ سامانه هشدار سریع زلزله ای در ایران راه اندازی نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید