واکنش آژانس اتمی به ممانعت ایران از ورود یک بازرس به تأسیسات نطنز

به گزارش وبلاگ هوانورد، فارس نوشت: آژانس بین المللی انرژی اتمی پنجشنبه به گزارش ها درباره ممانعت ایران از ورود یک بازرس این نهاد بین المللی به تأسیسات هسته ای نطنز واکنش نشان داد.

واکنش آژانس اتمی به ممانعت ایران از ورود یک بازرس به تأسیسات نطنز

به نوشته خبرگزاری فرانسه، آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته رفتار ایران با بازرس این سازمان قابل قبول نیست. او گفته که آژانس با سخنان ایران درباره مثبت بودن تست مواد خطرناک برای این بازرس موافق نیست.

در این بیانیه آمده است: ممانعت از خروج یک بازرس از کشور، به ویژه وقتی که آژانس بین المللی انرژی اتمی به او دستور انجام این کار را داده غیرقابل قبول است و نباید اتفاق بیفتد.

این بیانیه تصریح نموده است: آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره چنین موضوعاتی سخنان علنی مطرح نمی کند اما بر اساس اطلاعاتی که در دسترس ما واقع شده است آژانس با توضیحات ایران درباره رویداد مربوط به این بازرس که در حال اجرا وظایف پادمانی خود در ایران بوده موافق نیست.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در خاتمه تأکید نموده این نهاد به رایزنی با ایران برای شفاف سازی اوضاع ادامه خواهد داد.

گفتنی است که کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز توضیحاتی در این خصوص ارائه کرد.

وی پنجشنبه پس از شرکت در نشست ویژه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی به وبلاگ هوانورد گفت که گزارش کاملی را درباره گاه شمار اتفاقاتی را که از ورود بازرس به سایت هسته ای نطنز تا خروجش از کشور روی داد، برای اعضای شورا ارائه و تاکید نموده است که ایران در این خصوص دغدغه های امنیتی دارد.

وی اضافه نمود: اینجا بحث نقض مزایا و مصونیت های بازرسان سازمان بین المللی انرژی اتمی مطرح نیست و ما حقوق آنها را نقض نکردیم.

غریب آبادی اضافه نمود: ما به حقوق و تعهداتمان در این زمینه واقف هستیم اما زمانی که بازرس در تاسیسات نطنز بود دیتکتورهای ما شناسایی کردند که این بازرس می تواند مواد خطرناک به همراه خودش داشته باشد.

وی ادامه داد: پس از آن اقدامات متعددی صورت گرفت و تنها یک بار از دیتکتور استفاده نشد بلکه در محیط های مختلف از دیتکتور استفاده شد.

سفیر کشورمان با اشاره به این که این موضوع با آژانس تحت آنالیز است، خاطر نشان کرد: من به اعضای شورا گفتم با توجه به سوابق خرابکاری در تاسیسات هسته ای ما، به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی امنیت ملی و همچنین ایمنی و امنیت تاسیسات هسته ای کشور را مورد مصالحه قرار نخواهیم داد و اصرار داریم که آژانس باید با ما همکاری کامل کند که تحقیقات را به صورت کامل انجام بدهیم.

310311

  • طراحی ویلا

    طراحی ویلا | برای طراحی ویلای دوپلکس مدرن و یا ویلایی کلاسیک با ما همراه باشید.

  • قطار اروپا

    رزرو قطار اروپا | در سیستم رزرو قطارهای اروپا آوای بورالان با بهترین و ارزانترین قیمت بلیط تهیه کنید.

منبع: خبرآنلاین

به "واکنش آژانس اتمی به ممانعت ایران از ورود یک بازرس به تأسیسات نطنز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش آژانس اتمی به ممانعت ایران از ورود یک بازرس به تأسیسات نطنز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید