چطور سهام عدالت خود را بفروشیم؟ ، منظور از آزادسازی سهام عدالت چیست؟

به گزارش وبلاگ هوانورد، یکی از حقوقی که دارندگان سهام عدالت از آن برخوردارند، امکان فروش سهام است و بر این اساس امکان فروش سهام عدالت برای مشمولانی که قصد فروش سهام عدالت خود را دارند از 6 خرداد فراهم شده و این افراد می توانند از فردا با مراجعه حضوری یا غیرحضوری به بانکی که پیش از این شماره شبای خود را در سازمان خصوصی سازی ثبت نموده اند، نسبت به فروش سهام خود اقدام نمایند.

چطور سهام عدالت خود را بفروشیم؟ ، منظور از آزادسازی سهام عدالت چیست؟

به گزارش وبلاگ هوانورد به نقل از ایسنا، هفته گذشته وزارت امور مالی و دارایی طی اطلاعیه ای بیان کرد که کلیه دارندگان سهام عدالت که قصد فروش قسمتی از سهام خود را دارند، می توانند از روز سه شنبه (6 خرداد) به شعب بانک هایی که قبلاً در آن دارای حساب بانکی بوده و شماره شبای آن حساب را به سازمان خصوصی سازی معرفی نموده اند، مراجعه و با تکمیل فرم های مربوط نسبت به تکمیل سفارش فروش 30 درصد از سهام عدالت خود و تعهد نامه مربوطه، اقدام نمایند.

پس از اتمام مهلت اعلام شده در سامانه سهام عدالت برای مشخص تکلیف مدیریت سهام (8 خردادماه)، از 10 خرداد بانک ها به وسیله کارگزاری های خود یا کارگزاری های طرف قرارداد، به تدریج نسبت به فروش سهام متقاضیان در بورس اقدام و وجوه حاصله را در قالب توافق شده به حساب آنها واریز خواهند کرد.

بانک ها هر سه روز یک بار اید اطلاعات مربوط به درخواست های فروش سهام عدالت متقاضیان را به صورت تدریجی به کارگزاری بانک خود و در صورت نداشتن کارگزاری، به کارگزاری طرف قرارداد خود ارسال نمایند. کارگزاری ها نیز مکلف هستند پس از دریافت اطلاعات و با هماهنگی شرکت سپرده گذاری مرکزی و نهاد ناظر، نسبت به فروش سهام متقاضیان با رعایت دستورالعمل های مربوطه اقدام و وجوه حاصل از فروش سهام مذکور را حداکثر تا ابتدای روز کاری بعد از فروش به حساب بانک ذیربط واریز نمایند. پس از آن، بانک ها مکلف هستند به محض وصول وجوه واریزی از طرف کارگزاری ها، وجوه مربوطه را به حساب متقاضیان واریز نمایند.

  • منظور از آزادسازی سهام عدالت چیست؟

به طور کلی منظور از آزادسازی سهام عدالت این است که دسترسی دارندگان سهام عدالت به دارایی شان چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیرمستقیم فراهم گردد. بر این اساس سهامداران می توانند در افزایش سرمایه شرکتی که در آن سهم دارند شرکت نمایند، سهام خود را نگهداری نمایند و سود سالانه دریافت نمایند یا سهام خود را بفروشند.

سهامدارانی که روش مستقیم را انتخاب می نمایند، سهام تک تک 36 شرکتی که در لیست سهام عدالت قرار گرفته است، در کد بورسی شان قرار می گیرد و این افراد باید درمورد تعداد سهمی که از این 36 شرکت در اختیارشان قرار گرفته است تصمیم بگیرند. در روش غیرمستقیم، دارایی 36 شرکت مذکور به اضافه چند شرکت غیر بورسی به حساب شرکت سرمایه گذاری استانی ریخته می گردد و افراد فقط سهامدار این شرکت خواهند بود.

  • فروش سهام عدالت چگونه است؟

در این راستا، حسین فهیمی، سخنگوی طرح آزادسازی سهام عدالت در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به امکان فروش سهام عدالت برای مشمولانی که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب نموده اند، اظهار کرد: هر مشمولی که میخواهد 30 درصد سهم خود را به صورت یکجا بفروشد، می تواند از 6 خرداد به شعب بانکی که شماره شبای خود را پیش از این در سامانه سازمان خصوصی سازی ثبت نموده است مراجعه کند. مشمولان توجه داشته باشند که نمی توانند بانک خود را عوض نمایند و فقط باید به یکی از شعب همان بانکی که شماره شبای خود را ثبت نموده اند، مراجعه نمایند.

وی ادامه داد: اگر فردی هم نخواهد به وسیله بانک اقدام کند می تواند از 10 خردادبه بعد 30 درصد سهام خود را بفروشد. البته افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب نموده اند محدودتی در میزان فروش سهام خود ندارند و زمانی که آزادسازی صورت گرفت می توانند کل سهام خود را به وسیله شرکت های استانی به فروش برسانند.

سخنگوی طرح آزادسازی سهام عدالت با تاکید بر اینکه مراجعه مشمولان به شعب بانک ها اجباری نیست، گفت: مشمولان می توانند از اپلیکیشن یا وب سایت بانک مدنظر خود استفاده نمایند.

فهیمی به این سوال که چرا در تعهدنامه بانکی ذکر شده است که فرد اجازه اعتراض در مورد سهام انتخابی برای فروش را ندارد؟ پاسخ داد: تعداد مشمولان زیاد است و بانک ها نمی توانند مورد به مورد با افراد چک نمایند. بانک سفارشها را تجمیع می نماید و به کارگزاری تحویل می دهد. در واقع اجرای شرایط سفارش برای هر فرد امکان پذیر نیست.

منبع: همشهری آنلاین

به "چطور سهام عدالت خود را بفروشیم؟ ، منظور از آزادسازی سهام عدالت چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور سهام عدالت خود را بفروشیم؟ ، منظور از آزادسازی سهام عدالت چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید