آشنایی با جاذبه های گردشگری ورامین

به گزارش وبلاگ هوانورد، جاذبه های گردشگری ورامین بیشتر آثار تاریخی هستند؛ بطوریکه تعداد زیادی قلعه در ورامین ساخته شده که نشان گر زرتشتی بودنشان در پیش از اسلام است.

آشنایی با جاذبه های گردشگری ورامین

ورامین یکی از شهرستان های استان تهران است. مرکز آن شهر ورامین است که در 35 کیلومتری جنوب شرقی شهر تهران واقع شده است. شهرستان ورامین از شمال شرق به شهرستان های پیشوا و پاکدشت، از شمال غرب به شهرستان قرچک، از غرب به شهرستان ری، از جنوب به استان قم و از جنوب شرق و شرق به استان سمنان محدود شده است.

شهرستان ورامین در منطقه معتدله شمالی واقع شده است و سه عامل جغرافیایی در ساخت کلی اقلیم ورامین نقش مؤثری ایفا می نماید، یکی دشت کویر، دیگری رشته کوههای البرز و سوم بادهای مرطوب و باران زای غربی هستند. از این سه عامل دو عامل کویر و بادهای غربی اقلیم شهرستان را تحت تأثیر قرار می دهد. در این مطلب نگاهی به مهم ترین جاذبه های گردشگری ورامین انداخته ایم.

موقعیت جغرافیایی ورامین بر روی نقشه

1. مسجد جامع ورامین

این مسجد مربوط به دوره ایلخانی، قدیمی ترین مسجد شهر است.مسجد جامع ورامین یک بنای چهار ایوانه است و گچبری های این بنا از زیباترین نمونه های گچ بری ایرانی است.بخش اصلی مسجد شامل شبستان و ایوان و گنبد عظیم آجری و بناهای طرفین شبستان است. محرابی با گچ بری مفصل، زیرگنبد مسجد وجود دارد که در زمان شاهرخ میرزا ساخته شده، ولی کامل نیست. در حال حاضر به دور ساختمان دیواری کشیده شده که نقش حفاظ را به عهده دارد البته در گذشته این حصار وجود نداشته است.

تصویری از بالای مسجد جامع ورامین

2. دشت ورامین

دشت ورامین در 40 کیلومتری جنوب شرقی تهران و در حاشیه کویر مرکزی ایران واقع شده است. ورامین به دلیل برخورداری از خاک حاصلخیز، از روزگاران کهن مورد توجه اقوام گوناگون بوده و به همین دلیل نیز مملو از آثار باارزش است به طوری که می توان تمدن این دشت را با سیلک کاشان و یا شهر سوخته سیستان مقایسه نمود (تا به امروز بیش از 250 اثر در این منطقه شناسایی شده است). وجود زمین های وسیع و حاصلخیز در این منطقه سبب شده است که دشت ورامین از نظر کشاورزی در موقعیت ممتازی قرار گیرد. دشت ورامین در زمان فرمانروایی آل بویه، روستای عظیمی بوده و از نواحی عمده کشاورزی کشور محسوب می شده است. از مهم ترین رودهایی که در دشت ورامین جاری است، می توان از رودخانه جاجرود نام برد.

دشت ورامین

3. یخچال علی آباد

این یخچال در ابتدای ورودی روستای حصار کوچک در جنوب جاده آسفالته و در جنوب شرقی شهرستان ورامین واقع شده و با شهر ورامین حدود 17 کیلومتر فاصله دارد. ورودی یخچال در جهت شمال واقع شده است و دارای طاق هلالی است. در جهت غربی و شرقی نیز دریچه های کوچکی وجود دارد که احتمالاً به وسیله آن ها، یخ های جمع آوری شده را به درون یخچال می ریختند.

یخچال علی آباد یکی از جاذبه های گردشگری ورامین

4. برج آرامگاه علاءالدین

برج علاءالدین با ارتفاع 17 متر با فاصله ای اندک در شمال مسجد جامع ورامین واقع شده است و شامل دو قسمت مشروحه زیر است. قسمت اول با بدنه ای مدور به ارتفاع 12 متر که بخش اصلی بنا را تشکیل می دهد و قسمت دوم که شامل گنبدی مخروطی شکل و عظیم به ارتفاع 54 متر است و روی قسمت اول واقع شده است.

تاریخ بنای برج به سال680 هـ . ق برمی گردد و بعضی آن را مقبرة سلطان علاءالدین خوارزم شاه می دانند. سبک ساختمان، برج، ترکیبی از معماری زمان مغول و دورة آق قویوتلو و قره قزیونلو است. بنای برج علاء الدین متعلق به دوره سلجوقی سبک و روش سلجوقی است البته این سبک مدتها قبل یعنی از دوره سامانیان شروع شده بود و در دوران سلجوقی تغییرات قابل ملاحظه ای یافت. این برج ها با مقاطع وبلاگ هوانورد ای شکل میله اصلی آنها و نوک مخروطی یا نا تمام تقلید از سبک چادر می باشد که مخصوص بسیاری از ساختمانهای این دوره است.

این بنا شبیه گورهای سلطنتی است و ارتباطی با بناهای مذهبی نداشته است بلکه به این منظور ساخته می شده تا از تخریب جسد جلوگیری گردد. جنازه ها در این نوع بناها عمدتاً در سرداب نگهداری می شده و کمتر به دفن آن اقدم می شده است. انتساب صاحب مقبرة برج علاء الدین از محتوای آنچه راجع به علاء الدوله آمده چنین بر می آید خانواده علاءالدین نسبتشان به ائمه شیعه می رسیده است و این خانواده علاوه بر سیادت در منطقه نفوذ زیادی داشته و تعدادی از آنها در ورامین و مناطق دیگر فرمانروا بوده اند و از خود یادگارهای خیری به جا گذاشته اند که معروف ترین آنها بنای امامزاده یحیی است که بوسیله فخر الدین، پسر علاءالدین بنا شده است.

برج آرامگاه علاءالدین در ورامین

5. یخچال حصار کوچک

یخچال حصار کوچک یکی از آثار تاریخی شهرستان استان تهران است که در ابتدای ورودی روستای حصار کوچک در جنوب شرقی شهرستان ورامین واقع شده و با شهر ورامین 17 کیلومتر فاصله دارد. این یخچال در دوره قاجاریه و با مصالحی چون خشت و گل بنا شده اما در حال حاضر با وجود این که کاملاً سالم می باشد، بدون استفاده مانده است.

ورودی یخچال حصار کوچک در جهت شمال واقع شده است و دارای طاق هلالی می باشد. این یخچال در جهت غربی و شرقی نیز دریچه های کوچکی دارد که احتمالاً به وسیله آن ها، یخ های جمع آوری شده را به درون یخچال می ریختند. در جریان عملیات بازسازی و بازسازی که بر روی این یخچال صورت گرفت، از آجر استفاده شده است.

یخچال حصار کوچک یکی از جاذبه های گردشگری ورامین

6. قلعه ایرج

قلعه ایرج در نزدیکی دهکده جعفرآباد، در شمال شرقی ورامین و در استان تهران قرا دارد این قلعه که به شکل مستطیل است و ساختمان آن با خشت و گل ساخته شده، یکی از عظیم ترین قلعه های ایران به حساب می آید. قلعه ایرج یکی از بی نظیرترین قلعه های خشتی دنیا است و با ارتفاع 50 فوت با وسعت 200 هکتار در دوران ساسانی ساخته شده اما به علت عدم حفاظت از آن به شدت آسیب دیده است. کلایس، باستان شناس اروپایی در خصوص قلعه ایرج گفته: ابعاد داخلی شمال - جنوب قلعه ایرج ورامین 1214 متر و ابعاد شرقی - غربی آن 1150 متر است که با هیچ یک از قلعه های خشتی و تاریخی دنیا قابل مقایسه نیست.

بخشی از دیوار قلعه ایرج

پیشنهاد وبلاگ هوانورد

در سفر به ورامین علاوه بر دیدن آثار و اماکن تاریخی، سعی کنید سوغاتی محلی را نیز خریداری کنید. یکی از سوغاتی های معروف ورامین قالی آن می باشد که امروزه پیدا کردن آن کار مسئله ای است!

منابع: همگردی، سیری در ایران، ویکی پدیا و ایران بوم

گروه گردشگری وبلاگ هوانورد

منبع: ستاره

به "آشنایی با جاذبه های گردشگری ورامین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با جاذبه های گردشگری ورامین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید