بانک اطلاعاتی استارتاپ ها ایجاد شد

به گزارش وبلاگ هوانورد، بانک اطلاعاتی استارتاپ های آی سی تی (ICT) با جمع آوری دیتاهای مربوط به بیش از یک هزار و 200 کسب و کار پیروز نوپا با حمایت ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایجاد شد. در همین رابطه به سراغ مهدی محمدی دبیر این ستاد و چند نفر از کارشناسان حوزه استارتاپی رفتیم تا درباره جزئیات این طرح بپرسیم و اینکه چقدر این قبیل بانک های اطلاعاتی می تواند برای حوزه استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان مفید باشد.

بانک اطلاعاتی استارتاپ ها ایجاد شد

دیتابیسی برای تصمیم گیری دولتمردان

با ایجاد پایگاه داده اقتصاد دیجیتال ایران، به دنبال تحلیل رفتار یک اکوسیستم با استناد به داده های واقعی و استفاده از آنها برای انجام کارهای مطالعاتی، سیاستگذاری و برنامه ریزی دقیق و تخصیص منابع بهتر در این اکوسیستم استارتاپی و دانش بنیان هستیم.

مهدی محمدی، دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی با بیان مطلب فوق به ایران گفت: در تمام جهان با جمع آوری اطلاعات پایه یک اکوسیستم را تحلیل رفتاری نموده و بر طبق آن کارهای مطالعاتی، سیاستگذاری، برنامه ریزی و تخصیص منابع را انجام می دهند. از آنجایی که اطلاعات پایه ای (دیتابیس) از کسب و کارهای مالی دیجیتالی در کشور وجود نداشت، مدیران بر اساس تجربیات خود در این حوزه ها تصمیم گیری می کردند و از این رو تصمیم گیری ها پایه علمی نداشت بنابراین تصمیم گرفتیم چنین بانک اطلاعاتی را در حوزه اقتصاد دیجیتال ایجاد کنیم.

محمدی اضافه کرد: از حدود یکسال پیش احساس کردیم در این زمینه نقص عمده ای داریم و دیتابیس کامل و دقیق، قابل تحلیل و دسترسی و شفافی نداریم تا همه بتوانند به آن دسترسی داشته باشند و باید این نقص را رفع می کردیم از این رو با حداقل داده هایی که در حوزه اقتصاد دیجیتال معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از گذشته تا به امروز در اختیار داشتیم داده ها را جمع آوری و این بانک را ایجاد کردیم.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی با بیان اینکه در معاونت علمی و فناوری دو دیتابیس مهم واقع شده است، گفت: یک دیتابیس متعلق به شرکت های دانش بنیان است که نزدیک به 5 هزار شرکت را در بر می گیرد و دیگر دیتابیس، مربوط به شرکت های خلاق است که حدود 800 شرکت را شامل می گردد. بنابراین سعی کردیم حدود 6 هزار تا از دیتاها را در فاز اول دسته بندی و یکپارچه سازی کنیم که بعد از تحلیل به این نتیجه رسیدیم که در حوزه شرکت های دانش بنیان حدود 40 درصد و در حوزه شرکت های خلاق 50 درصد در حوزه اقتصاد دیجیتال فعال هستند.

وی اضافه کرد: این اطلاعات در سایتی به آدرس digitalstat.ir قرار داده شده است و با توجه به داده های موجود در دو بخش یعنی شرکت های دانش بنیان و خلاق، تحلیل های استانی این کار را انجام داده ایم. جداول و اطلاعات موجود نشان می دهد که کدام استان ها در چه حوزه هایی فعال هستند کدام استان ها در چه حوزه هایی دارای پتانسیل و ظرفیت خوبی بوده و کدام استان ها عقب هستند. به عنوان مثال می توان مشاهده کرد که کدام استان ها در حوزه های اقتصاد دیجیتال فعال هستند. طبق این داده ها تهران با هزار و 760 شرکت پیشتاز است و در رتبه های بعدی اصفهان با 221 شرکت و خراسان رضوی با 107 شرکت قرار دارند.

محمدی با اشاره به اینکه در حال اضافه کردن دو بخش داده های دیگر نیز هستیم، گفت: این دو بخش جدید شامل داده های دانشگاهی و مراکز مطالعاتی در حوزه پتنت ها (ثبت اختراع) و مقاله ها است. مقالات و پتنت های حوزه های اقتصاد دیجیتال مانند بلاک چین، هوش مصنوعی، فضای ابری، اینترنت اشیا، 5G، روبات ها و... به تفکیک آمده است به طوری که اکنون بیش از 300 هزار پتنت و بیش از 400 هزار مقاله بین المللی مرتبط با حوزه اقتصاد دیجیتال وجود دارد به طوری که می توان با جست و جویی به تفکیک حوزه فناوری، آنها را مشاهده کرد.

وی با بیان اینکه این کار را با حداقل هزینه (5 میلیون تومان) و با تکیه بر نیروهای ستاد اقتصاد دیجیتال انجام دادیم، اضافه کرد: حتی طراحی دیتابیس ها و خود پلتفرم در ستاد انجام شد تا بانک اطلاعاتی برای کارهای مطالعاتی محققان در دسترس باشد و از سوی دیگر بتوان با استفاده از داده های به روز، برنامه ریزی ها و سیاستگذاری هایی انجام داد. با این اطلاعات اکنون شناخت نسبی از پتانسیل های موجود در کشور، ظرفیت ها در بخش های محصولات، پتنت ها، مقالات و... اقتصاد دیجیتال به وجود آمده است و اکنون می دانیم در کدام حوزه های اقتصاد دیجیتال در کدام استان ها پتانسیل خوبی و در کدام حوزه های اقتصاد دیجیتال و کدام استان ها ضعف وجود دارد. البته حتی می توان با شناختی که ایجاد می گردد بدانیم در کدام بخش ها می توانیم سرمایه گذاری کنیم حتی می دانیم در کدام حوزه امکان حضور در عرصه بین المللی داریم. با این اطلاعات می دانیم که کدام دانشگاه قطب هوش مصنوعی، کدام یک در بخش اینترنت اشیا، بلاک چین و... فعال هستند.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی درباره جمع آوری اطلاعات کسب و کارها نیز گفت: از آنجایی که این بخش احتیاج به تأییدیه دارد و هنوز ابزار آن را نداریم بنابراین فعلاً در این حوزه ورود ننموده ایم چون واقعاً کار دشواری است ولی در دستور کار ما واقع شده است. ابتدا باید با دیتابیس های دیگری که در کشور در سازمان فناوری اطلاعات و وزارت صمت وجود دارد، تعامل برقرار نموده و دسترسی پیدا کنیم تا این اطلس تکمیل گردد تا بتوانیم تحلیل های دقیق تری در این حوزه ارائه دهیم.محمدی با اشاره به اینکه برای این سایت 4 ماه زمان صرف کردیم، اضافه کرد: شبیه این سایت در کشور وجود ندارد البته قصد داریم اطلاعات این سایت به صورت مستمر به روز گردد از این رو مقاله ها و پتنت ها هر ماه به روزرسانی می شوند و هر شرکت دانش بنیان و خلاقی هم ایجاد شد به این لیست اضافه می گردد. از سوی دیگر قرار است گزارش های دوره ای از این اطلاعات را منتشر نموده و به سازمان ها و مراجع تصمیم گیر ارسال کنیم تا مبنای تصمیم گیری آنها باشد.

به روزرسانی اطلاعات

فرشاد وکیل زاده، دبیر اتحادیه کسب و کارهای مجازی معتقد است که بانک های اطلاعاتی برای مسئولان و افرادی که قصد ورود به یک بازار جدید را دارند یا حتی فعالان یک بخش می تواند، بسیار مفید و مؤثر باشد و در تصمیم گیری درست به آنها یاری کند.

وکیل زاده با بیان اینکه مهم ترین بخش یک بانک اطلاعاتی، همان طور که از نامش پیداست، دیتاهای آن بانک است، اضافه کرد: اگر اطلاعات جمع آوری شده، قابل اتکای کامل و جامع باشد اقدام مؤثری اجرا شده است و می تواند برای تصمیم گیران مفید واقع گردد بخصوص در فضای ICT کشور و در حوزه کسب و کارهای اینترنتی که بشدت اطلاعات کمی در دسترس است و جمع آوری دیتاهای این بخش می تواند مفید فایده واقع گردد.

وی اضافه کرد: در هر صورت چنانچه هر یک از مواردی که اعلام شد بدرستی ارائه نگردد یعنی اطلاعات شامل اطلاعات مفید و مورد احتیاج نباشد یا اطلاعات کامل نبوده و صرفاً اطلاعات مختصری ارائه کند، یا آنکه صحت اطلاعات مورد تردید باشد، قطعاً تأثیرگذاری این طرح بشدت کاهش پیدا خواهد نمود. این فعال حوزه استارتاپی اعتقاد دارد نکته مهمی که معمولاً در طرح های دولتی روی می دهد این است که عناوین طرح ها جذاب و کاربردی است اما معمولاً خروجی و نتیجه طرح ها فاقد کارآیی ضروری است و این امر جز اتلاف منابع، نتیجه دیگری ندارد هرچند امیدوارم که در این طرح شاهد چنین رویه ای نباشیم.

رضا الفت نسب، عضو هیأت مدیره اتحادیه کسب و کارهای مجازی نیز این اقدام را اقدامی خوب و مفید بیان کرد و به ایران گفت: اگر بانک های اطلاعاتی به صورت دقیق جمع آوری شوند، اطلاعات خوبی را در اختیار افرادی که می خواهند کسب و کار راه اندازی نمایند می گذارد یا در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد. مهم تر اینکه به دولت و مسئولان تصمیم گیر یاری می نماید. با استناد بر این دیتاهای دقیق تعیین می گردد که در کدام استان ها زیرساخت خوبی وجود ندارد یا چه کارهایی می توان انجام داد تا اکوسیستم استارتاپی و دانش بنیان با برنامه ریزی بهتر و دقیق تر رشد کند. الفت نسب اضافه کرد: باید اطلاعات این سایت به صورت مستمر به روزرسانی گردد، چرا که سایت های مشابه آن در کشور به عنوان بانک های اطلاعاتی راه اندازی شد ضمن اینکه مدل های خوبی در ارائه اطلاعات نداشتند، به روز هم نشده و از رده خارج شدند. البته اگر بتوانند اطلاعاتی را که در سازمان های دیگر نیز وجود دارد با تعامل به دست آورند و یکپارچه سازی نمایند، به نظر می رسد بانک اطلاعاتی کامل و جامعی ایجاد شده و برای تمام بخش های دولتی و خصوصی مثمر واقع گردد.

منبع: ایران آنلاین

به "بانک اطلاعاتی استارتاپ ها ایجاد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک اطلاعاتی استارتاپ ها ایجاد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید