تفاوت اوراق سلف نفتی با عرضه نفت در بورس چیست؟

به گزارش وبلاگ هوانورد، طبق روال هر سال اوراق سلف نفتی منتشر می گردد که بر اساس برنامه ریزی های لحاظ شده قرار است یکشنبه 26 مرداد عرضه گردد. در واقع تفاوت این طرح با عرضه های مستمر نفت سنگین و سبک در بورس انرژی که پیش از این نیز انجام می شد، مشتری آن است.

تفاوت اوراق سلف نفتی با عرضه نفت در بورس چیست؟

به گزارش ایسنا، با هدف تامین مالی پروژه های اولویت دار شرکت ملی نفت ایران، سال جاری 2000 میلیارد تومان اوراق با نرخ حدود 19 درصد و به صورت دو ساله منتشر خواهد شد.

اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام طبق روال سال های پیش منتشر می گردد. سال های قبل هم این اوراق از سوی شرکت ملی نفت ایران منتشر می شد. آیین نامه این طرح نیز در سال های گذشته تدوین شده است و طرح جدیدی نیست.

البته این طرح با طرح فروش نفت دولت تفاوت دارد و آن هم این است که در طرح قبلی عرضه نفت در بورس انرژی، مشتریان آن عمدتا پالایشگاه ها بودند، ولی در طرح جدید، مردم نیز می توانند اقدام به خرید نفت نمایند. همچنین طرح جدید دولت هنوز آیین نامه مدون و تصویب شده ای ندارد و این طرح طبق سنوات قبل هر ساله برای تامین مالی پروژه های نفت منتشر می گردد. روز یکشنبه 26 مرداد فروش این اوراق انجام خواهد شد.

در همین رابطه حسینی، کارشناس ارشد حوزه انرژی به ایسنا گفت: این طرح همان طرحی است که هر سال شاهد انجام آن هستیم و ارتباطی با طرح جدید دولت ندارد.

وی با بیان اینکه اوراق سلف در گذشته نیز منتشر می شده و بحثی که رییس جمهور مطرح نموده موضوع دیگری است، اضافه نمود: در این خصوص نمی توان تا زمانی که نهایی گردد نظر قطعی خاطرنشان کرد.

به گفته این کارشناس حوزه انرژی، موضوعی که رییس جمهور مطرح نموده مربوط به رشد مالی، خروج از رکود و فعال شدن پروژه های مالی بوده و این موضوع با این طرح تفاوت دارد.

بورس انرژی نیز امروز با انتشار اطلاعیه ای خاطرنشان کرد فروش اوراق سلف نفتی با عرضه بیش از 500 هزار بشکه نفت روز یکشنبه در تالار بورس انرژی شروع خواهد شد.

بر اساس اطلاعیه سایت کدال، نخستین مرحله از فروش اوراق سلف نفتی با قیمت هر بشکه 944 هزار و 622 تومان عرضه خواهد شد. حداقل خرید برای هر نفر در این عرضه اولیه یک بشکه و حداکثر 20 هزار بشکه است. همچنین سود اوراق 19 درصد و بدون پرداخت دوره ای است.

منبع: فرارو

به "تفاوت اوراق سلف نفتی با عرضه نفت در بورس چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت اوراق سلف نفتی با عرضه نفت در بورس چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید