شرایط ترانزیت خودرو بین مناطق آزاد ، انتقال آمریکایی ها ممنوع است

به گزارش وبلاگ هوانورد، با توجه به اینکه انتقال خودروهای آمریکایی به مناطق آزاد همچنان ممنوع است، شرایط ترانزیت خودرو بین مناطق آزاد را در ادامه بخوانید.

شرایط ترانزیت خودرو بین مناطق آزاد ، انتقال آمریکایی ها ممنوع است

وبلاگ هوانورد - درخواست مناطق آزاد برای ترانزیت خودرو بین خود، در اجرا با ممانعت گمرک در مناطق روبرو شده و در حالی از گمرک ایران خواسته اند تا گمرکات اجرایی را در جریان تفاهمنامه ای مبنی بر بلامانع بودن این ترانزیت قرار دهد که ظاهرا مشکل عدم اطلاع از این تفاهم نامه نیست بلکه چهار شرط معین شده از سوی گمرک ایران است که با رعایت آن با نقل و انتقال خودرو بین مناطق بر اساس تفاهم نامه اجرا شده موافقت خواهد شد، حال اینکه کدام شرط از ثبت سفارش تا انتقال خودروی لوکس و آمریکایی رعایت نشده و مانع این جابجایی کجاست، در ابهام قرار گرفته است.

در ابتدای آبان ماه سال 1398 تفاهم نامه ای بین شورایعالی مناطق آزاد و پلیس راهور ناجا به منظور فراهم کردن تمهیداتی برای اجرای طرح های هدایت و رانندگی و بسترهای مدیریتی واحد و هماهنگ در مناطق آزاد منعقد می شود که در چند بندی آن از نقل و انتقال خودرو بین مناطق و البته ورود موقت خودروها مورد توجه قرار گرفته است.

به استناد این تفاهمنامه است که درخواست هایی برای نقل و انتقال خودرو بین مناطق آزاد مطرح ولی ظاهرا در مواردی با ممانعت گمرکات اجرایی روبرو می شود، موضوعی که مورد گله شورایعالی مناطق آزاد قرار گرفته و طی نامه ای به معاونت فنی گمرک ایران این گونه اعلام می شود که به دنبال درخواست های اجرا شده سازمان های مناطق برای ترانزیت خودرو فی مابین مناطق با این موضوع موافقت و اقدام لازم انجام شود.

چه خودروهایی قابل نقل و انتقال مابین مناطق آزاد هستند؟

اما اینکه موضوع تفاهم نامه برای ترانزیت خودرو بین مناطق آزاد چیست که شورایعالی مناطق آزاد و سازمان های مربوطه بر آن تاکید دارند، با مروری بر توافق اجرا شده بین پلیس راهور ناجا و شورایعالی مناطق آزاد معین می شود که در بند (3) ماده ب آمده که در مورد نقل و انتقال خودروهای بین مناطق آزاد در صورت موافقت سازمان های متبوعه با رعایت شرایط و ضوابط مرتبط با شماره گذاری اقدام لازم انجام شود.

بر این اساس جمالی -معاون مالی شورایعالی مناطق آزاد- به ارونقی- معاون فنی گمرک ایران- این گونه اعلام می نماید که با وجود پیگیری های مستمر فعالان مالی مناطق و عدم اطلاع گمرکات اجرایی از مفاد این صورت جلسه ضرورت دارد تا به کلیه گمرکات مستقر اجرایی در مناطق هفت گانه آزاد به قید فوریت ابلاغ شود.

در حالی اعلام می شود که بی اطلاعی گمرکات اجرایی مانع از اجرای مفاد تفاهمنامه برای ترانزیت خودرو بین مناطق شده که پاسخ معاون فنی گمرک ایران نشان می دهد که اینگونه نیست بلکه باید این ترانزیت بر اساس شرایط معین شده از سوی گمرک که در شهریورماه سال جاری ابلاغ شده صورت بگیرد و در صورت رعایت این موارد بلامانع است.

براین اساس خودروهایی قابل نقل و انتقال مابین مناطق آزاد هستند که قبلا در یکی از مناطق با رعایت مقررات مربوطه وارد و در آن منطقه شماره گذاری شده باشد. همچنین ارائه موافقت کتبی سازمان های مناطق آزاد مبدا و مقصد به گمرک مبدا ترانزیت الزامی است.

ممنوعیت کامل انتقال خودروهای آمریکایی

از سویی انتقال خودرو با برندهای لامبورگینی، فراری، پورشه، هامر، مازراتی و بوگاتی همچنین سایر خودروهای دارای برند آمریکایی، ساخت و یا با مبدا آمریکا امکان پذیر نیست.

همچنین تاکید شده که ترانزیت خارجی سایر خودروها مشروط به ثبت سفارش به مقصد منطقه مورد نظر و با استعلام و کسب موافقت دفتر واردات شده است و ترانزیت خودروها باید بر روی وسائل نقلیه انجام شود.

یکی از مواردی که در این رابطه مطرح است به انتقال برندهای خودرو و به عبارتی خودروهای لوکس و امریکایی بر می شود که ممنوعیت آن از سوی گمرک مورد تاکید قرار گرفته است، در حالی که در تفاهمنامه بین شورایعالی مناطق آزاد و پلیس راهور ناجا به مدل خودرو اشاره ای نشده است.

با این حال آخرین اظهارات معاون مالی شورایعالی مناطق آزاد در این رابطه بر این تاکید دارد که با وجود مکاتبات اجرا شده با گمرک ایران برای ترانزیت خودرو بین مناطق، نه شورا و نه مناطق هیج درخواستی برای ترانزیت خودروی آمریکایی فی مابین مناطق آزاد نداشته اند و تا به امروز درخواستی برای جابجایی خودروهای آمریکایی از یک منطقه به منطقه دیگر به دبیرخانه شورایعالی واصل نشده است.

به هر ترتیب ظاهرا گمرکات اجرایی در جریان درخواست ترانزیت خودرو بین مناطق آزاد با مواردی روبرو بودند که با شرایط ابلاغی گمرک ایران برای ترانزیت خودروها بین مناطق مطابقت نداشته و مانع از انتقال شده اند، حال اینکه این ممانعت به دلیل عدم ثبت سفارش، خودروی لوکس یا آمریکایی بودن و یا چه مشکل دیگری اجرا شده معین نیست و گمرک ایران باید درباره آن شرح دهد.

منبع: بیت ران

به "شرایط ترانزیت خودرو بین مناطق آزاد ، انتقال آمریکایی ها ممنوع است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط ترانزیت خودرو بین مناطق آزاد ، انتقال آمریکایی ها ممنوع است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید