شهادت این زن طومار ترامپ را در هم پیچید

به گزارش وبلاگ هوانورد، خبرهای رسیده از دو جلسه استیضاح ترامپ حاکی از آن است که مشت دموکرات ها پر شده است، با اینحال ترامپ هم به در حال آب ریختن به آسیاب خود است! این گزارش را بخوانید...

شهادت این زن طومار ترامپ را در هم پیچید

علی آزادی: چندی پیشویلیام جوزف برنز یکی از شناخته شده ترین دیپلمات های آمریکایی در مقاله ای با عنوان نابودی دیپلماسی آمریکا که در نشریه فارن افرز منتشر شد با اشاره به آخرین مورد از دومینوی رسوایی های دونالد ترامپ که این بار در بخش دیپلماتیک رخ داده -یعنی آنجا که او در یک تماس تلفنی با همتای اوکراینی خود یاری های نظامی آمریکا به اوکراین را منوط به پفراینده سازی علیه کسب وکار فرزند جو بایدن رقیب احتمالی خود در انتخابات 2020 کرده، و سپس سفیر ایالات متحده در کیف را به دلیل عدم اطاعت از دستورات اخراج کرده است- می نویسد: در طول بیش از سه دهه که به عنوان دیپلمات به پنج رئیس جمهور و 10 وزیرخارجه خدمت کرده ام هرگز چنین هجمه ای همه جانبه علیه دیپلماسی و نفوذ بین المللی آمریکا را شاهد نبوده ام.

ویلیام برنز که به همراه دیگر دیپلمات کارکشته یعنی جیک سالیوان در مذاکرات محرمانه عمان با عباس عراقچی و مجید تخت روانچی حضور داشته، این اقدام ترامپ را تیر خلاص به پیکره بی جان دیپلماسی آمریکا توصیف می کند که رمق آن در طول سه سال گذشته گرفته شده است.

وی این دست اقدامات ترامپ جهت تضعیف دیپلماسی آمریکا را بازگشت به عصر مک کارتیسم می داند که طی آن 81 دیپلمات به بهانه عدم وفاداری توسط مک کارتی، سناتور اسبق آمریکایی اخراج شدند، و می افزاید: دولت ترامپ نزدیک به سه سال است که جنگی تمام عیار را علیه دیپلماسی آمریکا آغاز کرده و هزینه های دیپلماتیک را به طرز بی سابقه ای در برابر بودجه نظامی کاهش داده است.دیپلمات ها به طور روزافزون از وزارت خارجه کنار گذاشته می شوند تا جایی که از 28 سمت دستیار وزیرخارجه، تنها یک کرسی توسط افسر دیپلماتیک اداره می شود و بیش از تمامی دولت های پیشین، سفارتخانه های آمریکا در سراسر جهان خالی مانده اند. در حال حاضر یک پنجم از سفارتخانه های آمریکا خالی از سفیر هستند. در عین حال تعداد افراد شرکت کننده در آزمون پذیرش وزارت خارجه آمریکا در سال 2019 به کمترین میزان طی دو دهه گذشته رسید.

برنز رفتار دونالد ترامپ با ماری یووانوویچ سفیر سابق آمریکا در اوکراین را که به دلیل اخلال در راستا وی برای یاری دریافت از دخالت خارجی در انتخابات آینده آمریکا، کنار گذاشته شده را تحقیرآمیز خوانده و سیاست خارجی ترامپ رادیپلماسی خودشیفتگی با هدف تحقق منافع شخصی از جیب منافع ملی آمریکا عنوان می کند.

وی معتقد است که پاکسازی و ترمیم اقدامات خرابکارانه دونالد ترامپ در سه سال گذشته که دیپلماسی آمریکا را خموده کرده و عملاً منافع ملی این کشور را پیش پای دیکتاتورهایی چون ولادیمیر پوتین گردن زده است، سال ها زمان لازم دارد. اما در خاتمه ابراز امیدواری می کند: تنها روزنه امیدی که در این روزهای تاریک برای دیپلماسی آمریکا وجود دارد، دیپلمات هایی از جنس یووانوویچ هستند. غرور و تعهد آنها نشان از حضور نیروهای حرفه ای در وزارت خارجه دارد. افرادی که بهتر و بیشتر از همه می توانند در راستا بازگرداندن کشتی دیپلماتیک آمریکا به راستا سابق خود موثر ظاهر شوند.

و حالا با آغاز جلسات استماع مجلس کنندگان جهت تکمیل فرایند استیضاح ترامپ، و شهادت دیپلمات های ارشد در جلسه علنی کمیته اطلاعات، هم جان تازه ای به کورسوی امید ویلیام برنز دمید، و هم با ارائه جزئیات تازه از مکالمات ترامپ و زلنسکی، کدهای جدیدی وارد پفراینده استیضاح ترامپ نمود.

شهادت دو دیپلمات در نخستین جلسه علنی کمیته اطلاعات مجلس کنندگان

پیشتر همزمان با تصویب قطعنامه تحقیقات علنی پیرامون استیضاح، وبلاگ هوانورد در گزارشی نوشت: زمانی که بحث استیضاح رئیس جمهوری مطرح می شود، می توان پرسید که اگر ترامپ نه، پس چه کسی؟ و اگر اکنون نه، پس چه هنگام؟

عبارتی که جمله خاتمهی گزارش یک سال پیش اینترسپت بود و مشابه آن چهارشنبه شب گذشته در ابتدای نخستین جلسه علنی استماع از زبان آدام شف، رئیس کمیته اطلاعات مجلس کنندگان جاری شد: وقتی متوجه می شویم رئیس جمهوری با سوءاستفاده از قدرت، زمینه را برای دخالت خارجی ها در انتخابات کشورمان فراهم کرده یا دست کم به دنبال چنین چیزی بوده است، اگر طرح چنین مسائلی قابل استیضاح نیست، پس چه مسائلی می تواند موجبات یک استیضاح را فراهم کند؟

چهارشنبه شب ویلیام تیلور، سرپرست سفارت آمریکا در اوکراین و جرج کنت، یکی از مقام های ارشد دیپلماتیک آمریکا در امور اروپا و اوراسیا، به عنوان نخستین شاهدان پفراینده رسوایی ترامپ شهادت دادند. هر دو دیپلمات در پاسخ به سوال ابتدایی آدام شف مبنی بر اینکه آیا آن ها ضدترامپی هستند (بنابر ادعای ترامپ)؟ پاسخ دادند که برای تامین منافع ملی آمریکا حاضر به شهادت شده اند.

در ادامه جلسه دو نکته مهم مطرح شد؛ اولی مکالمه مستقیم دونالد ترامپ و گوردون ساندلند، فرستاده آمریکا در اتحادیه اروپا بود که به گفته ویلیام تیلور (که خود از دستیارش نقل می کرد)، ساندلند در پاسخ به سوال رئیس جمهور گفته است که اوکراین آماده است تحقیقات درباره پسر بایدن را پیش ببرد. در صورت صحت این ادعا فشار مضاعفی بر دونالد ترامپ در این پفراینده اعمال خواهد شد.

تیلور در ادامه اضافه نمود که ساندلند اذعان داشته است که ترامپ بیشتر به تحقیقات درباره بایدن اهمیت می دهد. جالب اینکه ترامپ پیش تر در پاسخ به سوالی درباره ساندلند گفته بود: من درست این آقا را نمی شناسم.

ساندلند قرار است این هفته در جلسه علنی شهادت دهد، اما فرد دیگری به نام دیوید هولمز که به نظر می رسد همان دستیار ویلیام تیلور است باید پشت درهای بسته گواهی خود را ارائه کند.

و دومین نکته اینکه ویلیام تیلور و جرج کنت در ادامه از نقش رودی جولیانی، وکیل شخصی ترامپ در رسوایی اوکراین گیت سخن گفتند و از وی به عنوان اداره کننده کانال غیررسمی و غیرقانونی با مقامات اوکرین، عامل اخراج ماری یووانوویچ (سفیر سابق آمریکا در کیف) و مشوق اصلی کی یف برای به جریان انداختی تحقیقاتی درباره شرکت بوریسما و ارتباط آن با هانتر پسر جو بایدن یاد کردند.

جمهوری خواهان در شب شهادت تیلور و کنت حرفی برای گفتن نداشته و جلسه استماع را کسالت بار و نمایشی ساخته دموکرات ها خواندند، و دونالد ترامپ نیز در توییتر عنوان بزرگترین کلاهبرداری تاریخ سیاسی آمریکا را درباره تحقیقات استیضاحش به کار برد.

ماری یووانوویچ، قهرمانی ساخته ترامپ علیه ترامپ

دومین جلسه استماع اگرچه به لحاظ ارائه اطلاعات کارآمد و جدید به اندازه جلسه اول ثمربخش نبود،اما به لحاظ تأثیرگذاری عایدی دوچندان برای دموکرات ها داشت.جمعه شب ماری یووانوویچ سفیر برکنار شده آمریکا در اوکراین در کمیته اطلاعاتی شهادت خود را ارائه کرد. چهره یک دیپلمات زن متعهد با بیش از سه دهه فعالیت دیپلماتیک، چهره ای مصمم و کلامی نافذ، نقش قهرمانی را ایفا کرد که قربانی امیال شخصی دونالد ترامپ شده است. اما یووانوویچ در راستا تأثیرگذاری بر مخاطبان تنها نبود، دونالد ترامپ با اشتباه تاکتیکی خود یاری رسان وی شد تا کریس والاس مجری فاکس نیوز در برنامه خود به صراحت بگوید: اگر شما تحت تأثیر شهادت یووانوویچ قرار نگرفتید، باید بگویم که نبض شما نمی زند (کنایه از مُرده و بی احساس) ... او چهره ای انسانی را در این ماجرا ارائه کرد.

همانطور که پیشتر در گزارشی به نقل از رابرت جی سامئلسون، ستون نویس واشنگتن پست آوردیم: هیچ کس بیشتر از خود دونالد ترامپ در جهت کلید زدن استیضاحش مجدانه تلاش نمی کند. ترامپ پیش از آغاز جلسه شهادت یووانوویچ در توییتر نوشت: هر جایی که ماری یووانوویچ رفت، شرایط بد شد. این خانم کارش را از سومالی آغاز کرد. چه شد؟ بعد به اوکراین می رسیم، جایی که رئیس جمهوری جدیدش در دومین مکالمه تلفنی با من نظر مساعدی درباره او نداشت. این حق بلامنازع رئیس جمهور آمریکاست که سفیرها را منصوب کند.

این اقدام ترامپ از سوی یووانوویچ، آدام شف و دیگر دموکرات های کنگره تهدید آشکار و ارعاب شاهدان پفراینده خوانده شد و رسانه های آمریکا نیز آن را گل به خودی یا پاس گلی از سوی خود ترامپ دانستند که موضع دموکرات ها را از همان ابتدای جلسه تقویت کرد.

یووانوویچ در ادامه بیانیه خود را قرائت کرد و پس از یادآوری 33 سال خدمات دیپلماتیک، درباره علت برکناری خود گفت: وقتی آنها اقدامات ضد فساد مرا دیدند، آنهایی که ترجیح می دادند در زمین بازی قوانین فاسد گذشته فعالیت کنند، به دنبال حذف من برآمدند. آنچه من را شگفت زده می کند این است که آنها آمریکایی هایی را پیدا کردند که مایل به همکاری با آنها هستند و با هم همکاری می کنند.

سفیر برکنارشده آمریکا سپس انگشت اتهام را به سوی رودی جولیانی گرفت و گفت: من انگیزه های جولیانی را برای حمله به خود نمی فهمم و درباره اینکه او به کدام یک از این ادعاها درباره من اعتقاد داشت، نظری ندارم، اما آنچه می توانم بگویم این است که جولیانی باید می دانست این ادعاها که از سوی افراد خاصی با انگیزه های پرسش برانگیز به طور مکرر مطرح می شد، مشکوک بودند، چرا که جاه طلبی های سیاسی و مالی آنها توسط سیاست ضد فساد ما در اوکراین متوقف می شد.

دیوید هولمز شهادت تیلور را تأیید کرد

پس از شهادت ماری یووانوویچ، دیوید هولمز دستیار ویلیام تیلور که شاهد مکالمه گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا با دونالد ترامپ بود، با شهادت خود پشت درهای بسته جلسه کمیته اطلاعات، سخنان تیلور را تأیید کرد.

در این مکالمه که یک روز پس از مکالمه 25 جولای ترامپ و زلنسکی اجرا شده، ساندلند به ترامپ می گوید که زلنسکی حاضر است هرآنچه می خواهید انجام دهد.

ترامپ می پرسد پس او تحقیقات (درباره هانتر بایدن) را انجام خواهد داد؟ و ساندلند ضمن تأیید پاسخ می دهد زلنسکی هرآنچه شما بخواهید را انجام خواهد داد. دیوید هولمز که مکالمه ساندلند و ترامپ را به علت صدای بلند تلفن به وضوح می شنیده است، دیگر اظهارات تیلور را نیز تأیید کرد و نیز بر نقش رودی جولیانی در پیشبرد این پفراینده صحه گذاشت.

همانطور که پیشتر در گزارشی گفته شد، دموکرات ها با اطمینان خاطر و دست پر، استیضاح ترامپ را کلید زده اند، اما این پفراینده برای دو طرف به مثابه شمشیر دولبه است و نتیجه نهایی این ماجرا احتمالاً همزمان با نتیجه انتخابات آمریکا تعیین خواهد شد، چراکه با توجه به اکثریت جمهوری خواه مجلس سنا، برکناری ترامپ در خاتمه استیضاح تقریباً غیر ممکن بوده، و هدف اصلی دموکرات ها اعتبارزدایی هرچه بیشتر از ترامپ است. با این حال می توان گفت تا کنون نتیجه دو جلسه علنی استماع شهادت شاهدان 2 بر صفر (و چه بسا بیشتر) به نفع دموکرات ها بوده است.

23/ 310 310

  • طراحی ویلا

    طراحی ویلا | برای طراحی ویلای دوپلکس مدرن و یا ویلایی کلاسیک با ما همراه باشید.

  • قطار اروپا

    رزرو قطار اروپا | در سیستم رزرو قطارهای اروپا آوای بورالان با بهترین و ارزانترین قیمت بلیط تهیه کنید.

منبع: خبرآنلاین

به "شهادت این زن طومار ترامپ را در هم پیچید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهادت این زن طومار ترامپ را در هم پیچید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید