علت حادثه بامداد پنج شنبه در مجتمع غنی سازی نطنز تعیین شد

به گزارش وبلاگ هوانورد، سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی گفت: براساس آنالیز های فنی و امنیتی علت حادثه اتفاق افتاده در مجتمع غنی سازی نطنز تعیین شده، ولی به دلیل بعضی ملاحظات امنیتی علت و چگونگی بروز این حادثه در زمان مناسب اعلام می گردد.

علت حادثه بامداد پنج شنبه در مجتمع غنی سازی نطنز تعیین شد

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ هوانورد، کیوان خسروی سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی عصر امروز (آدینه) گفت: آنالیز های فنی و امنیتی اجرا شده از سوی دستگاه های ذیربط، علت وقوع حادثه در مجتمع هسته ای شهید مصطفی احمدی روشن در نطنز را که بامداد پنج شنبه 12 تیرماه به وقوع پیوست به صورت دقیق معین نموده است.

وی با اشاره به حضور و فعالیت کارشناسان بخش های مختلف مسئول ارزیابی و رسیدگی به حادثه در سایت نطنز که از اولین ساعات وقوع این رخداد انجام شد اعلام نمود: فرضیه های مختلف در خصوص علت این رخداد با آنالیز دقیق آثار، نحوه و میزان تخریب ایجاد شده، علت اصلی حادثه معین شده است.

خسروی افزود: به دلیل بعضی ملاحظات امنیتی علت و چگونگی بروز این حادثه در زمان مناسب اعلام خواهد شد.

*خسارت وارده محدود است و نشت مواد رادیواکتیو منتفی است

وی در سرانجام با تاکید بر محدود بودن خسارت وارد شده به سوله در حال تکمیل در مجتمع هسته ای نطنز افزود: در محل وقوع حادثه هیچگونه مواد هسته ای وجود نداشته و موضوع نشت مواد رادیو اکتیو در وقوع این رخداد کاملا منتفی است.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز پیش از این گفته بود که بامداد پنجشنبه به دنبال وقوع حادثه ای که چگونگی آن در دست آنالیز است یکی از سوله های در حال تکمیل در محوطه باز سایت نطنز دچار آسیب شد. به گفته وی این رخداد هیچ گونه تلفات جانی نداشته و لطمه ای به فعالیت های جاری این مجموعه نیز وارد ننموده است.

وی همچنین گفت که این سوله به لحاظ مواد رادیواکتیو غیر فعال بوده است و حادثه علیرغم اینکه خسارات مادی به همراه داشته، ولی تلفات جانی نداشته است و افزود: هیچ نیروی انسانی در آنجا حضور نداشته و بحمدالله ما تلفات انسانی نداشتیم و خسارات اقتصادی و مادی داریم که در حال ارزیابی هستیم.

کمالوندی که در سایت حضور داشت در این باره اعلام نمود: این حادثه در بامداد پنجشنبه رخ داد که یکی از سوله ها در فضای باز دچار حادثه شده که فاقد مواد هسته ای است و آلودگی هم ندارد. متاسفانه بعضی شایعات از سوی رسانه های معاند درباره مسئله آلودگی مطرح شده که به هیچ وجه صحت ندارد.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز به این حادثه واکنش نشان داد. خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از وزارت خارجه آمریکا نوشت: در حال رصد گزارش های مربوط به آتش سوزی در یکی از تأسیسات هسته ای ایران هستیم.

آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در بیانیه ای گفته از گزارش ها درباره این حادثه آگاه است، اما انتظار نمی رود ای حادثه تأثیری روی فعالیت های راستی آزمایی پادمانی این نهاد بین المللی داشته باشد. در این بیانیه آمده است: ما در حال حاضر پیش بینی می کنیم [این حادثه] هیچ تأثیری روی فعالیت های راستی آزمایی پادمانی آژانس بین المللی انرژی اتمی نخواهد داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "علت حادثه بامداد پنج شنبه در مجتمع غنی سازی نطنز تعیین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت حادثه بامداد پنج شنبه در مجتمع غنی سازی نطنز تعیین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید